Specjalistyczna prasa z 5% stawką VAT od 1 listopada
Długo oczekiwane zmiany w zakresie stawek VAT dla książek, czasopism, dzienników i gazet weszły w życie 1 listopada. Od tej daty obowiązuje niższy 5% VAT na e-booki oraz niższa 8% stawka VAT na e-prasę. Dla kategorii czasopism regionalnych i lokalnych przewidziano stawkę 5% VAT.
Jakie czasopisma są regionalnymi lub lokalnymi?
Nowo wprowadzone regulacje stanowią, że czasopismami regionalnymi lub lokalnymi w rozumieniu VAT mogą być tylko wydawnictwa periodyczne o tematyce regionalnej lub lokalnej, które są publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem.
Istotne dla uznania czasopism za regionalne lub lokalne jest także, aby nie było przewidziane zakończenie ich ukazywania się. Nie są zatem czasopismami regionalnymi lub lokalnymi wydawnictwa planowane jako zamknięta seria – nawet jeżeli ukazują się w regularnych odcinkach czasowych.
Ponadto czasopismami regionalnymi lub lokalnymi w rozumieniu VAT mogą być tylko czasopisma ukazujące się w na ogół regularnych odstępach czasu w nakładzie w wersji drukowanej nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy.
Jaką stawkę VAT zastosować dla czasopism regionalnych lub lokalnych?
Stawka 5% ma zastosowanie do kategorii czasopism regionalnych lub lokalnych jedynie wówczas, gdy czasopisma te są w wersji drukowanej.
W zakresie czasopism regionalnych lub lokalnych dostarczanych w formie elektronicznej stawka VAT wynosi 8%.
Z pomocą procedury pt. Czasopismo regionalne lub lokalne łatwo ustalić, kiedy w stanie prawnym obowiązującym od 1.11.2019 r. czasopismo jest regionalnym lub lokalnym w rozumieniu VAT i jaką stawką VAT należy je opodatkować.
Przeczytaj także:
Nowe stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism od 1 listopada
VAT na e-booki niższy, ale na czasopisma specjalistyczne już nie
Iwona Kaczorowska
redaktor naczelna "Przeglądu Podatkowego"
product manager Procedury Biznes