Co charakteryzuje postępowanie o zatwierdzenie układu?
Od 1 grudnia 2021 r. istnieje możliwość wybrania nowego postępowania o zatwierdzenie układu (PZU 2.0). Całe postępowanie prowadzone jest w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jest to najszybsza, najprostsza i co za tym idzie najtańsza procedura, dzięki której przedsiębiorca ma szansę na restrukturyzację swojej firmy.
Gdy przedsiębiorstwo popada w zadłużenie jedną z możliwości jest poddanie jej restrukturyzacji. Istnieją różne sposoby przeprowadzenia restrukturyzacji. Najszybszą i najłatwiejszą procedurą jest postępowanie o zatwierdzenie układu pozwalające zawrzeć układ z wierzycielem, gdzie jedyną rolą sądu jest zatwierdzenie gotowego już układu.
Cechy charakterystyczne PZU
Aby przeprowadzić postępowanie o zatwierdzenie układu potrzebny jest nadzorca układu, którego główną rolą jest pomoc dłużnikowi w przygotowaniu planu restrukturyzacyjnego oraz sprawowanie kontroli nad tokiem postępowania. Następnie dłużnik z wierzycielem zawierają porozumienie i ustalają dzień układowy. Można wyróżnić również etap zbierania głosów wierzycieli co do propozycji układowych. Tak gotowy układ zatwierdza sąd.
Wyłączenia w stosowaniu PZU
Postępowania o zatwierdzenie układu nie można przeprowadzić w sytuacji, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Jaka główna zmiana od 1 grudnia 2021 r.?
Największą zmianą wprowadzoną do postępowania o zatwierdzenie układu jest możliwość uzyskania ochrony przed działaniami egzekucyjnymi wierzycieli oraz wypowiedzeniem kluczowych umów. Co więcej całe postępowanie przeprowadzane jest w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
W Lex Windykacja można się zapoznać z nagraniem szkolenia w całości poświęconemu postępowaniu o zatwierdzenie układu - Postępowanie o zatwierdzenie układu 2.0. Jak prowadzić restrukturyzację w KRZ?.
Pod szkoleniem jest obszerna lista pytań i odpowiedzi, jakie zadawali uczestnicy szkolenia, a wśród nich takie pytania jak:
- Jak w KRZ nadzorca może wnosić pisma do uczestników postępowania? Czy odpowiedni jest tutaj moduł wydawania zarządzeń?
- Jak zawnioskować o dostęp do sprawy jako wierzyciel?
- Wniosek o dopuszczenie do udziału w sprawie przy PZU rozpatruje Sąd czy nadzorca sądowy?
Tematyka ta nie jest łatwa i oczywista, dlatego też zapraszam do zapoznania się z publikacjami omawiającymi te kwestie w Lex Windykacje. Zapoznaj się z ofertą już dzisiaj!
product manager Lex Windykacje