Zawieszenie zajęć z powodu koronawirusa - czas pracy, wynagrodzenie nauczycieli i pracowników niepedagogicznych
Na dyrektorach szkół, przedszkoli i większości placówek spoczywa obecnie wiele odpowiedzialnych zadań, m.in. zapewnienie należytej organizacji pracy wszystkich pracowników, a także odpowiednia edukacja uczniów w domach. Jak informuje MEN, zawieszenie zajęć nie zwalnia pracowników tych jednostek z obowiązku świadczenia pracy.
Świadczenie pracy w szkole czy praca zdalna?
Zgodnie z art. 68 ust. 5 ustawy-Prawo oświatowe Dostęp po zalogowaniu , dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Jako przełożony służbowy swoich pracowników odpowiada za organizację ich pracy, może więc nakazać im świadczenie pracy:
- w miejscu ich pracy (szkole czy placówce). Jednak, jak podaje MEN w najnowszym komunikacie MEN w najnowszym komunikacie Dostęp po zalogowaniu , obowiązek ten został ograniczony z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zajęć z uczniami zdalnie lub w inny sposób, lub gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania szkoły,
- poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna), zgodnie z art. 3 ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych Dostęp po zalogowaniu.
Taka sama sytuacja dotyczy pracowników niepedagogicznych, o ile oczywiście charakter zadań określonych w umowie o pracę, wykonywanych przez pracownika pozwala na wykonywanie pracy zdalnej.
Co w sytuacji, gdy pracodawca nie wyda polecania pracy zdalnej lub się na nią nie zgodzi? Jak podkreśla Joanna Lesińska w komentarzu LEX: Koronawirus - obowiązki dyrektorów, czas pracy i wynagradzanie nauczycieli i pracowników niepedagogicznych Dostęp po zalogowaniu obowiązkiem pracownika jest stawienie się w miejscu pracy określonym w umowie o pracę, a dyrektor ma obowiązek zapewnienia im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy-Prawo oświatowe).
Wynagradzenie podczas zawieszenia zajęć
Jak wskazuje MEN, nauczycielom, którzy świadczą pracę - zarówno w miejscu pracy, jak i zdalnie przysługuje wynagrodzenie bez zmian, z wyjątkiem dodatku za warunki pracy, który jest należny wyłącznie za godziny przepracowane w określonych warunkach pracy, oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. W sytuacji jednak, kiedy nauczyciele nie będą mogli wykonywać pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, lecz będą pozostawali w gotowości do pracy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z ich osobistego zaszeregowania oraz dodatku funkcyjnego. Podobne zasady dotyczą pracowników niepedagogicznych - zawieszenie zajęć nie zwalnia ich ze świadczenia pracy i za wykonaną pracę otrzymają wynagrodzenie. Jeśli jednak pracownik nie będzie świadczyć pracy, pozostaje wówczas do dyspozycji dyrektora szkoły i otrzyma wynagrodzenie za tzw. gotowość do pracy, zgodnie z art. 81 kodeksu pracy.
product manager LEX Prawo Oświatowe