Ograniczenie funkcjonowania uczelni wyższych do 10 kwietnia
W związku z przedłużającym się stanem epidemii koronawirusa w Polsce Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ograniczyło działalność uczelni wyższych do 10 kwietnia 2020 r. , czyli do Świąt Wielkanocnych. Wiceminister Anna Budzanowska zapowiedziała, że w tym tygodniu można spodziewać się jeszcze bardziej szczegółowych rozporządzeń regulujących tę czas pracy uczelni wyższych. Wszystkie informacje zostaną opisane w programie LEX Akademia.
"Do 10 kwietnia zawieszamy kształcenie na studiach, studiach podyplomowych oraz w innych formach kształcenia na uczelniach nadzorowanych przez MNiSW. Zawieszone będzie również kształcenie doktorantów. Pracownicy uczelni będą pracować w ograniczonym wymiarze" - wskazuje resort nauki.
Nowe zasady kształcenia on-line
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazał nowe zasady kształcenia on-line. Od teraz wszystkie uczelnie są zobowiązane zapewnić studentom i doktorantom kształcenie on-line, niezależnie od tego czy zostało to uwzględnione w programie kształcenia.
Również sprawdzanie efektów nauczania czyli kolokwia i wejściówki mogą odbywać się zdalnie. W przypadku przedłużenia kwarantanny, MNiSW zapowiedziało także możliwość przeprowadzenia egzaminów i obron prac dyplomowych on-line."Takie rozwiązanie będę rekomendował rektorom. To bardzo ważne, abyście mogli zakończyć semestr i studia zgodnie z harmonogramem, i wszyscy musimy dołożyć starań, aby tak się stało" – podkreślił minister.
Funkcjonowanie samorządów studenckich oraz doktoranckich
Resort nauki wskazał również konieczność uregulowania funkcjonowania różnych zgromadzeń, takich jak senaty i samorządy studentów. Poszczególne uchwały, które zwykle są omawiane stacjonarnie, mogą być podejmowane przez kolegialne gremia tylko wtedy, jeśli są niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni. Uchwały podejmowane mają być w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej - niezależnie od tego, czy taki tryb ich podejmowania został określony w aktach wewnętrznych uczelni.
Zawieszenie kredytu studenckiego, ale co z czesnym za studia?
Istotną informacją dla wielu studentów jest także możliwość zawieszenia spłaty kredytu studenckiego lub zmniejszenia raty w banku, z którym student podpisał umowę do 20% miesięcznego dochodu. Co ważne:
- Spłatę kredytu studenckiego wraz z odsetkami można zawiesić na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
- W okresie zawieszenia kredytu nie spłacasz ani kapitału ani odsetek.
Ministerstwo zapowiedziało, że trwają też rozmowy na temat zwiększenia jednorazowych zapomóg dla studentów, jednak sytuacja zawieszenia czesnego jest o wiele bardziej złożona, szczególnie w przypadku uczelni prywatnych. Minister polecił jednak rektorom dokładne przeanalizowanie sytuacji.
Kolejne rekomendacje MNiSW w zakresie narzędzi do nauki zdalnej
Ministerstwo Nauki poleciło kolejne przydatne narzędzia dla uczelni do organizowania zajęć, kolokwiów, a także być może w przyszłości egzaminów dla uczelni wyższych:
- Platformy Wikamp oraz Webinaria Politechniki Łódzkiej
- Platforma Universality
- System Cloud Academy
- Google dla uczelni
- Navoica.pl - platforma MNiSW
Również program LEX oferuje kompleksowe rozwiązania trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się studenci. Program Lexoteka to biblioteka podręczników on-line, która doskonale zastępuje standardową bibliotekę. W specjalnym pakiecie, książki dostępne w Lexotece można swobodnie czytać w wygodnym czytniku e-booków Smarteca.
Product Manager LEX Akademia