Dodatek grzewczy 2022 r
W związku ze wzrostem cen na rynku energii, w tym kosztów węgla, ustawą o dodatku węglowym wprowadzono nowe narzędzie, stanowiące wsparcie dla społeczeństwa, które powstało dla zrównoważenia wysokich wydatków gospodarstw domowych związanych z ogrzewaniem. Proponowana regulacja ma na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów energii, w tym kosztów opału.
Wysokość dodatku
Zgodnie z ustawą dodatek dla gospodarstwa domowego wynosi:
- 3000 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;
- 1000 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;
- 500 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
- 2000 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.
Termin składania wniosku
Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Co ważne, wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania. Dodatek dla gospodarstw domowych wypłaca się w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę.
Wniosek o wypłatę dodatku składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.
5 przykładowych problemów związanych z wypłatą dodatku węglowego
- Czy zakup węgla w sklepie PGG wyklucza prawo do dodatku węglowego?
- Które firmy podlegają wpisowi do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych? (w kontekście dodatku węglowego).
- Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?
- Czy można przyznać dodatek węglowy w ratach?
- Czy dodatek węglowy przysługuje osobom zamieszkującym w wielorodzinnych "blokach" mieszkalnych?
W LEX Pomoc Społeczna już dzisiaj można zapoznać się z komentarzem praktycznym „Dodatek na ogrzewanie dla gospodarstw domowych 2022” w całości poświęconym ustawie z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Opracowane są również wzory decyzji a także informacji niezbędnych w codziennej pracy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej:
- Decyzja o umorzeniu postępowania w sprawie dodatku na ogrzewanie
- Decyzja odmowna w sprawie dodatku na ogrzewanie
- Wezwanie do uzupełnienia wniosku o dodatek na ogrzewanie
- Informacja o pozostawieniu wniosku o dodatek na ogrzewanie bez rozpoznania
- Informacja o przyznaniu dodatku na ogrzewanie
product manager LEX Pomoc Społeczna