Dyrektywa CSDD, czyli nowe zasady odpowiedzialności biznesu
Corporate Sustainability Due Diligence Directive, czyli dyrektywa CSDD wprowadza nowe zasady i wymagania prawne w zakresie odpowiedzialności firm za kwestie społeczne czy ekologiczne. Nowe regulacje wywierają znaczący wpływ na sposób zarządzania spółkami i ich codzienne funkcjonowanie. Kogo obejmuje regulacja, co zmienia i kiedy?
Przedsiębiorstwa na całym świecie mierzą się z koniecznością przystosowania swoich działań do rosnących wymagań społecznych oraz regulacji dotyczących odpowiedzialności środowiskowej i społecznej. Dyrektywa CSDD obliguje je do aktywnego rozpoznawania, zapobiegania i ograniczania negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko oraz na przestrzeganie praw człowieka.
Kogo obejmuje CSDDD?
Dyrektywa CSDD skierowana jest do dużych przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej oraz tych spoza UE, które prowadzą znaczącą działalność na jej rynku.
Warunki dotyczące spółek z siedzibą w Unii Europejskiej to:
- 1000 pracowników
- Przychody netto ze sprzedaży w skali światowej w wysokości ponad 450 milionów euro w ostatnim roku obrotowym
Warunki dotyczące stron umów franczyzowych i licencyjnych:
- 1000 pracowników (w UE) lub bez granicy (spoza UE)
- Opłaty licencyjne w wysokości 22,5 miliona euro w ostatnim roku obrotowym oraz przychody netto ze sprzedaży ponad 80 milionów euro
Warunek dotyczące spółek spoza Unii Europejskiej nie obejmuje ilości pracowników, a jedynie ustala przychody netto ze sprzedaży w UE w wysokości ponad 450 milionów euro w ostatnim roku obrotowym.
Co istotne: wszystkie warunki muszą być spełnione w dwóch kolejnych latach obrotowych.
Jakie obowiązki nakłada CSDDD?
Główne powinności, które przedstawia dyrektywa można podzielić na dwie części:
- Obowiązek zidentyfikowania i zaadresowania rzeczywistych i potencjalnych niekorzystnych skutków dla praw człowieka i środowiska w oparciu o analizę ryzyka w odniesieniu do ich działalności własnej przedsiębiorstwa, jej jednostek zależnych oraz partnerów biznesowych w łańcuchach działalności tych przedsiębiorstw.
- Obowiązek przyjęcia i wdrożenia planu transformacji na rzecz łagodzenia zmiany klimatu, służącego zapewnieniu (w drodze starannego działania) zgodności modelu biznesowego i strategii biznesowej przedsiębiorstwa z transformacją w stronę gospodarki zrównoważonej oraz celem polegającym na ograniczeniu globalnego ocieplenia do 1,5oC zgodnie z porozumieniem paryskim.
Bardziej szczegółowe obowiązki to między innymi odpowiedzialność cywilna za szkody powstałe w wyniku negatywnych skutków działalności, uwzględnianie należytej staranności w zarządzaniu, zapobieganie możliwym zagrożeniom, czy wewnętrzne monitorowanie i egzekwowanie podejmowanych działań w tym zakresie.
Od kiedy obowiązuje CSDDD?
Chociaż dyrektywa została już nie tylko opublikowana, ale również weszła w życie, to nie jest to koniec terminów, na które przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę. Państwa członkowskie mają aż dwa lata na zaimplementowanie dyrektywy, a całość procesów związana z regulacją potrwa do 2030 roku.
Ważne terminy związane z dyrektywą CSDD. Opracowanie: R. Kałużna-Bałazy
CSDD a działalność przedsiębiorstwa
Dyrektywa CSDD stawia na pierwszym planie zrównoważony rozwój oraz odpowiedzialność korporacyjną. Nowe przepisy mają na celu zapobieganie negatywnym skutkom działalności gospodarczej oraz wzmocnienie mechanizmów ochrony środowiska i praw człowieka na wszystkich etapach łańcucha dostaw.
Przygotowanie do wdrożenia dyrektywy powinno stać się priorytetem dla przedsiębiorstw, które chcą sprostać nowym wymaganiom i jednocześnie budować wizerunek odpowiedzialnych podmiotów gospodarczych.
Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEX Dział Prawny i przekonaj się, jak szybko i wygodnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. |
Małgorzata Milewicz-Stobińska
Product Manager
LEX Dział Prawny