Od 22 maja można rejestrować fundacje rodzinne
W dniu 22 maja w polskim prawie pojawiła się fundacja rodzinna. To nowe rozwiązanie ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Fundacja rodzinna to długo oczekiwane prawne uregulowanie sukcesji rodzinnego biznesu.
Idea fundacji rodzinnej
Fundacja rodzinna to forma prawna prowadzenia działalności długo i z nadzieją oczekiwana przez polskie firmy rodzinne, bowiem pierwsze pokolenie przedsiębiorców, którzy z sukcesem prowadzą firmy rodzinne już od lat 80. XX w., albo przeszło na emeryturę, albo rozważa taki krok, a nie zawsze nestor rodu może znaleźć sukcesora zainteresowanego prowadzeniem firmy rodzinnej. Fundacja rodzinna ma stworzyć całkowicie nowe możliwości planowania sukcesyjnego, które doskonale sprawdziły się w wielu krajach.
W międzypokoleniowych rodzinach uwydatniają się różnice w zaangażowaniu czy zainteresowaniu dbaniem o rozwój firm rodzinnych. Niejednokrotnie spory między spadkobiercami doprowadzają do paraliżu świetnie wcześniej funkcjonujących biznesów. Z tych względów od wielu lat polscy przedsiębiorcy postulowali wprowadzenie regulacji w zakresie fundacji rodzinnych.
Fundację rodzinną przedstawiamy w następujących procedurach:
Rodzaje działalności gospodarczej wykonywanej przez fundację rodzinną
Zakres odpowiedzialności fundacji rodzinnej za zobowiązania fundatora
Przeczytaj także:
Fundacja rodzinna – zasady opodatkowania
Fundacja rodzinna – aspekty księgowe
Zasady opodatkowania fundacji rodzinnej
Aspekty sukcesyjne, ale też podatkowe
Fundacja rodzinna może być również narzędziem planowania podatkowego. Wniesienie majątku fundacji jest neutralne podatkowo, nie rodzi obowiązku podatkowego. Dodatkowo ustawodawca przewidział dla fundacji rodzinnej korzystne zasady opodatkowania. Fundator czy beneficjent fundacji rodzinnej będzie mógł być wspólnikiem spółki – podatnika estońskiego CIT. Z kolei osoby z najbliższej rodziny fundatora będą mogły skorzystać z obniżonej 15% stawki PIT.
Zasady rozliczania na gruncie PIT i CIT zostały omówione w następujących procedurach:
Fundacja rodzinna – opodatkowanie CIT
Fundacja rodzinna – opodatkowanie PIT
Iwona Kaczorowska
redaktor naczelna "Przeglądu Podatkowego"