Jak bardzo nowe rozporządzenie zmienia sprawozdawczość budżetową
Od niedawna obwiązuje nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej, które weszło w życie 1.02.2025 r. Oprócz zmian czysto technicznych, jakie zaszły w instrukcjach sporządzania sprawozdań oraz ich wzorach, nowe przepisy rozszerzają obowiązki sprawozdawcze, uściślają także zapisy w zakresie zasad przekazywania sprawozdań ich odbiorcom, w tym procedury obowiązujące w przypadku awarii systemu. Zmian jest wiele - z łatwością może się pogubić.
Od kiedy obowiązują nowe przepisy
Nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 29.01.2025 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej zostało ogłoszone 31.01.2025 r. i weszło w życie 1.02.2025 r., zastępując wcześniejsze rozporządzenie z 11.01.2022 r. Przepisy rozporządzenia miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych za okresy sprawozdawcze rozpoczynające się od 1.01.2025 r. Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych za okresy sprawozdawcze rozpoczynające się od 1.01.2025 r. Sprawozdania miesięczne za grudzień 2024 r. i roczne za 2024 r. oraz za IV kwartały 2024 r. należało sporządzać i przekazywać według starych zasad. Natomiast, co istotne, ewentualne korekty sprawozdań Rb-27S i Rb-PDP za 2023 r. i za lata wcześniejsze trzeba sporządzać i przekazywać również według obowiązujących wcześniej przepisów.
Przekazywanie sprawozdań w JST – doprecyzowanie zapisów
Rozporządzenie objęło sprawozdania jednostkowe sporządzane przez kierowników jednostek organizacyjnych albo kierowników jednostek obsługujących przepisem umożliwiającym przedłużenie terminu na złożenie sprawozdania do zarządu w przypadku nieprawidłowego działania systemu informatycznego (§ 12 ust. 7 rozporządzenia). Doprecyzowano zapisy w zakresie sprawozdań jednostkowych JST, aby nie było już wątpliwości co do jednostkowych sprawozdań. Jednostki samorządu terytorialnego sporządzają sprawozdanie jednostkowe jedno, które obejmuje swym zakresem zarówno urząd będący jednostką budżetową, jak i jej organ.
Nowy obowiązek sprawozdawczy
Nałożono obowiązek sprawozdawczy dotyczący sprawozdania Rb-40 na inne podmioty państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem: przedsiębiorstw, instytutów badawczych, instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, banków oraz spółek prawa handlowego w związku z objęciem tych jednostek zakresem stabilizującej reguły wydatkowej określonej w art. 112aa u.f.p.
Również obowiązkiem sprawozdawczym zostały objęte Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Do tej pory podmioty te nie były objęte sporządzaniem sprawozdania Rb-40. Po zmianach kierujący jednostką będącą państwową osobą prawną oraz organy nadzorujące państwowe osoby prawne są zobligowani do sporządzania i przekazywania sprawozdań Rb-40 z wykonania, określonego w ustawie budżetowej na dany rok budżetowy, planu finansowego tych jednostek.
Zmiany w nazwach i wzorach formularzy sprawozdań budżetowych JST
Wprowadzono zmiany w nazwach i wzorach formularzy sprawozdań budżetowych JST oraz dostosowano instrukcje sporządzania sprawozdań. Zmiany obejmują m.in. sprawozdania Rb-28UE, Rb-40, Rb-ST, Rb-PDP, Rb-33, Rb-35, Rb-70, Rb-27S, Rb-27ZZ oraz Rb-PDP.
Dostosowano nazwy w formularzach sprawozdań m.in.:
- Rb-28UE – sprawozdanie z wykonania planu wydatków budżetu środków europejskich, z wyłączeniem wydatków na realizację Wspólnej Polityki Rolnej oraz wydatków ze środków pochodzących z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności przeznaczonych na wsparcie o charakterze bezzwrotnym.
- Rb-40 – sprawozdanie z wykonania, określonego w ustawie budżetowej na dany rok, planu finansowego państwowego funduszu celowego/agencji wykonawczej/instytucji gospodarki budżetowej/podmiotów, o których mowa w art. 9 pkt 8 i 14 u.f.p.
Zmiany w instrukcjach sporządzania sprawozdań budżetowych obejmują:
- Sprawozdanie Rb-33 – uaktualniono katalog symboli identyfikujących państwowe fundusze celowe dla celów sprawozdawczości budżetowej.
- Sprawozdanie Rb-35 – znowelizowano przepisy dotyczące parafowania sprawozdań przed przekazaniem przez ministra nadzorującego na organ nadzorujący.
- Sprawozdanie Rb-70 – dodano nowe przepisy dotyczące zatrudnienia w placówkach zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
- Sprawozdanie Rb-40 – rozszerzono brzmienie przepisów dotyczących dodatkowych informacji w sprawozdaniach.
- Sprawozdanie Rb-28UE – wprowadzono zmiany dotyczące wykazywania danych w kolumnie „Zaangażowanie”.
- Sprawozdanie Rb-27S – doprecyzowano zapisy dotyczące dochodów wykonanych.
- Sprawozdanie Rb-27ZZ – ujednolicono regulacje dotyczące dochodów wykonanych.
- Sprawozdanie Rb-PDP – usunięto przepisy dotyczące wykazywania udziałów we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych.
Różnice między starym a nowym rozporządzeniem
Nowe rozporządzenie wprowadza szereg zmian w stosunku do poprzedniego rozporządzenia z 11.01.2022 r. Do najważniejszych z nich należą:
- rozszerzenie obowiązków sprawozdawczych na nowe podmioty państwowe i samorządowe osoby prawne,
- zmiany w nazwach i wzorach formularzy sprawozdań budżetowych JST,
- doprecyzowanie zapisów dotyczących przekazywania sprawozdań w przypadku awarii systemu informatycznego,
- uaktualnienie katalogu symboli identyfikujących państwowe fundusze celowe,
- dodanie nowych przepisów dotyczących zatrudnienia w placówkach zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Przeczytaj więcej na tematach szczegółów zmian w komentarzu eksperta p. Krystyny Gąsiorek: |