LEX Search to hit. Direct Hit!
Wyszukiwarka LEX Search automatycznie sama otwiera szukany dokument. Dodatkowe akcje po stronie użytkownika nie są potrzebne. Przedstawiamy funkcję Direct Hit, dzięki której użytkownicy programu LEX oszczędzają swój cenny czas. Wystarczy popularny skrót, potoczna nazwa używana w mediach, a nawet zwykłe skojarzenie z tematem.
Popularne skróty dla aktów prawnych
Użytkownik, który wie, czego szuka w programie LEX, znajdzie to błyskawicznie. Wystarczy, że wpisze w pole wyszukiwarki np. popularny skrót: kc, op, kp... oraz zatwierdzi wyszukiwanie. Program automatycznie otworzy - odpowiednio - czy to kodeks cywilny, ordynację podatkową, czy kodeks pracy. TUE i TFUE też się znajdą od ręki. Wielkość liter nie ma znaczenia. LEX Search reaguje na oczywiste i powszechnie stosowane skrótowe oznaczenia ważnych aktów prawnych.
Potoczne nazwy aktów i ich medialne określenia
A użytkownik, który nie zna skrótu? Wie tylko, że szuka - przykładowo - specustawy mieszkaniowej? Nie pamięta dokładnego tytułu, nie ma żadnych informacji formalnych o dokumencie. Nawet nie jest pewien, z którego roku jest ten akt. Wie, że niedawno było o tej ustawie głośno. W dodatku bardzo, bardzo się spieszy. Zatem jedyne, co może zrobić, to wpisać do wyszukiwarki "specustawa mieszkaniowa". Enter. Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących - już czeka na ekranie.
Pisownia tytułów aktów i inne frazy-skojarzenia
Z kolei ktoś inny szuka tej samej ustawy, ale pamięta tylko, że w radiu mówiono o niej "lex developer". W gazetach też tak pisano, tylko dokładnie jak... "Lex developer" czy "lex deweloper"? Nie ma czasu na zastanawianie się, trzeba szybko znaleźć. Użytkownik wpisuje "lex deweloper". Enter. Na ekranie wyświetla się ta sama ustawa. Kiedy szuka kolejnym razem, wpisuje odruchowo "lex developer", przez "v". Enter. Można też kliknąć przycisk "Szukaj". Ta sama ustawa, już otwarta, czeka na dalsze wyzwania.
LEX Search reaguje na potoczne i medialne określenia konkretnych aktów prawnych. Wystarczy wpisywać do wyszukiwarki frazy-skojarzenia, funkcjonujące w obrocie medialnym, np. ustawa kominowa, ustawa śmieciowa, ptasia dyrektywa, dyrektywa ściekowa, lex uber, emerytura plus... Klik - i znalezione.
LEX Search, a znajdziesz mi szybko konkretną jednostkę w akcie?
Direct Hit to nie tylko strzał w konkretny dokument. To również błyskawiczne otworzenie aktu na poszukiwanej jednostce redakcyjnej. Jak to działa? Wystarczy wpisać poszukiwany numer jednostki wraz ze skrótem aktu lub jego potoczną nazwą. Tylko która forma zapisu chwyci w wyszukiwarce?...
- art. 24 kc
- art. 5 TUE
- 28 kk
- art. 361 kodeksu cywilnego
- art. 12 dyrektywy klasycznej
- a może... art. 361 Dz.U.2019.1145?
I oczywiście Enter. Lub kliknięcie w "Szukaj". Warto spróbować każdego z ww. wariantów - zadziałają. Program otworzy wybrany akt i spozycjonuje go na wskazanej jednostce redakcyjnej. Bez straty czasu na dodatkowe akcje poszukiwawcze po stronie użytkownika.
A może jednak wyszukiwanie tekstowe?
Wyszukiwarka LEX Search bierze też pod uwagę to, że czasem użytkownik woli wyszukać wpisaną frazę tekstowo. Po zadziałaniu funkcji DH wystarczy kliknąć "Przejdź do listy wyszukiwania dla frazy..." w prawej dolnej części ekranu. Wówczas otworzy się lista dokumentów zawierających wpisaną frazę, mimo że to fraza DH.
Funkcja Direct Hit kryje również wiele innych możliwości. Szybkie szukanie wzorów, orzeczeń, dowolnych aktów prawnych... Ale te tajemnice odsłonimy kolejnym razem.
Małgorzata Sowa-Grajewska
product manager LEX Search i Jednolitego Indeksu