Metodyka pracy sędziego w sprawach działowych
Wśród spraw cywilnych sprawy działowe w szerokim słowa tego znaczeniu (podział majątku wspólnego, dział spadku i zniesienie współwłasności) – co do zasady – należą do kategorii spraw trudnych i skomplikowanych, zarówno pod względem faktycznym, jak i prawnym.
Stopień trudności tych spraw uzależniony jest w znacznej mierze zarówno od ilości oraz rodzaju dzielonych składników, stanowisk uczestników postępowania, jak i od zgłoszonych przezeń, obok żądania głównego (zniesienia współwłasności rzeczy, zniesienia wspólności majątku spadkowego, zniesienia ułamkowej wspólności majątkowej małżeńskiej), żądań dodatkowych, które mogą być dochodzone tylko w toku tych postępowań.
Cel postępowań działowych
Celem postępowań działowych jest nie tylko podział masy majątkowej, lecz także ostateczne uregulowanie, zakończenie pomiędzy uczestnikami postępowania wszelkich stosunków wynikających ze wspólności masy majątkowej. Spory dotyczące tych stosunków nie mogą być już przedmiotem odrębnego rozpoznania i rozstrzygnięcia w innym postępowaniu. We wszystkich trzech rodzajach działu mas majątkowych postępowanie zostało zharmonizowane, z umiejscowieniem przepisów podstawowych z tego zakresu w rozdziale o zniesieniu współwłasności.
Jeśli chcesz się dowiedzieć:
- co powinno obejmować przygotowanie sprawy działowej do rozpoznania?
- jak wygląda przebieg rozprawy w postępowaniu o dział spadku, podział majątku wspólnego i zniesienie współwłasności?
- oraz jaka jest praktyka redagowania sentencji postanowień kończących postępowania działowe?
Zachęcam do zapoznania się z komentarzem praktycznym dostępnym w programie LEX - Metodyka pracy sędziego w sprawach działowych.
Katarzyna Irytowska
product manager LEX Kancelaria Prawna
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.