Jak wdrożyć e-skierowania w podmiocie leczniczym i praktyce lekarskiej
8 styczeń 2021 r. to kolejna przełomowa data z punktu widzenia rozwoju e-zdrowia w naszym kraju. Wejdzie bowiem w życie obowiązek realizacji e-skierowań (będących kolejnymi po e-recepcie elektronicznymi dokumentami). Ich wprowadzenie niesie za sobą szereg korzyści: dane pacjenta będą pobrane automatycznie przy rejestracji e-skierowania przez podmiot realizujący, lekarz nie musi dodatkowo go podpisywać czy łatwiej będzie uzyskać dostęp do e-skierowań pacjenta.
Biorąc pod uwagę, że do wdrożenia nowych rozwiązań zobowiązany jest każdy świadczeniodawca realizujący świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, a czasu na przygotowanie się placówki medyczne nie mają już zbyt dużo, należy możliwie szybko podjąć stosowne działania celem podłączenia się do systemu umożliwiającego wystawianie e-skierowań. Zgodnie z założeniami, po 8 stycznia 2021 r. wszystkie uwzględnione w przepisach rodzaje skierowań będą bowiem funkcjonowały wyłącznie w postaci cyfrowej.
Wdrożenie e-skierowania w pigułce
Chcąc ułatwić naszym użytkownikom przejście na e-skierowania opublikowaliśmy w LEX nowy komentarz praktyczny: Jak wdrożyć e-skierowania w podmiocie leczniczym i praktyce lekarskiej. W jego ramach nasz ekspert udziela odpowiedzi na takie pytania jak:
- Czym tak na prawdę jest e-skierowanie?
- Jakie podmioty są zobligowane są do wdrożenia e-skierowania?
- Na jakie konkretnie świadczenia zdrowotne muszą być one wystawiane?
- W jaki sposób NFZ premiuje finansowo placówki POZ i AOS, które odchodzą od skierowań wystawianych w postaci papierowej?
- Jakie działania musi podjąć placówka medyczna celem przejścia na e-skierowania?
- Jakie ułatwienia w tym zakresie przewidziano dla praktyk lekarskich?
Product manager LEX Ochrona Zdrowia oraz LEX Medica