Jak znaleźć polskie pytania prejudycjalne?
Zdaniem ekspertów orzeczenia prejudycjalne TSUE wydawane na podstawie pytań kierowanych przez sądy krajowe to najbardziej nowatorskie orzeczenia unijne. Nikomu nie trzeba udowadniać, jakie znaczenie dla rozwoju prawa mają orzeczenia w sprawach Gend en Loos, Costa, Francovich czy polskich: Magoora, Esaprojekt czy Budimex. Polscy prawnicy często pytają, gdzie mogą znaleźć pytania prejudycjalne zadawane przez nasze sądy.
Kto szuka, ten znajdzie ... w LEX-ie
Polskie pytania prejudycjalne starają się znaleźć różni prawnicy: sędziowie, którzy muszą sami sformułować, nierzadko pierwsze w swojej karierze, pytanie do TSUE, poszukując w tym celu inspiracji, adwokaci i radcowie prawni, żeby sprawdzić, czy w sprawach, które prowadzą, toczy się postępowanie prejudycjalne.
Wykazy polskich pytań prejudycjalnych znaleźć można w różnych miejscach w internecie. Nigdzie jednak informacje te nie są kompletne - obejmują bowiem przykładowo pytania tylko niektórych sądów (np. administracyjnych), nie obejmują najświeższych pytań lub nie zawierają pytań, w stosunku do których TSUE wydał już orzeczenia. Czyżby więc w naszym kraju nie istniała jedna, powszechnie dostępna, baza wszystkich pytań prejudycjalnych zadanych dotychczas przez polskie sądy? Niestety, tak właśnie jest.
Wychodząc naprzeciw temu problemowi i jednocześnie potrzebie zgłaszanej przez polskich prawników Wolters Kluwer Polska postanowiło udostępnić w swoim programie - LEX Prawo Europejskie wykaz wszystkich dotychczas opublikowanych polskich pytań prejudycjalnych.
Jak znaleźć polskie pytania prejudycjalne w LEX Prawo Europejskie?
Aby w programie dotrzeć do wykazu polskich pytań prejudycjalnych konieczne jest najpierw przełączenie się z Pulpitu domyślnego na Pulpit europejski. W tym celu należy na Ekranie powitalnym programu w prawej górnej jego części kliknąć na ikonę Mój pulpit i z rozwijanego menu wybrać opcję Pulpit europejski.
Po wyświetleniu Pulpitu europejskiego trzeba w panelu "Orzecznictwo europejskie" kliknąć na link "Polskie pytania prejudycjalne do sądów unijnych". W efekcie otrzymamy okno z listą wszystkich tego rodzaju dokumentów.
Łatwe, prawda?
Rafał Bujalski
Product manager LEX Prawo Europejskie