JPK_CIT od 1 stycznia 2025 r. - jak się przygotować?
Od 1 stycznia 2025 r. na podatników CIT zostanie nałożony obowiązek przesyłania do organów podatkowych w formie elektronicznej ustrukturyzowanych informacji zawartych w księgach rachunkowych. Podatnikom pozostało zatem niewiele czasu na przygotowanie się do wdrożenia JPK_CIT.
JPK_CIT - nowe obowiązki dla podatników CIT od 1 stycznia 2025 r.
Z dniem 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie art. 9 ust. 1c ustawy o CIT (dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w ramach tzw. Polskiego Ładu), na podstawie którego podatnicy prowadzący księgi rachunkowe będą mieli obowiązek prowadzić te księgi przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać je właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia upływu terminu złożenia zeznania (deklaracji), za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
JPK_CIT, czyli struktury JPK_KR_PD (księgi i podatek dochodowy) oraz JPK_ST_KR (środki trwałe) jest zatem rozwiązaniem, zgodnie z którym podatnicy będą musieli prowadzić księgi rachunkowe wyłącznie elektronicznie i składać raporty do organów skarbowych na podstawie danych z ksiąg. Podatnicy będą wysyłać dane bez wezwania, wraz z zeznaniem rocznym. Skarbówka uzyska więc regularny wgląd w ich rozliczenia. Obecnie może żądać dostępu do ksiąg w formie elektronicznej jedynie podczas czynności sprawdzających lub postępowań podatkowych. Celem jest skuteczniejsze typowanie podatników do kontroli. Urzędy skarbowe będą mogły też samodzielnie ustalić wynik podatkowy CIT przedsiębiorcy, a zaangażowanie podatników w udzielanie wyjaśnień dotyczących zapisów ulegnie zmniejszeniu.
Harmonogram wprowadzania raportowania JPK_CIT
Przepisy przejściowe przewidują stopniowe wdrażanie obowiązku przesyłania JPK_CIT według poniższego harmonogramu za lata podatkowe rozpoczynające się po:
- 31 grudnia 2024 r. w przypadku podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro (struktura logiczna JPK_KR),
- 31 grudnia 2025 r. w przypadku podatników CIT (innych niż ww.) obowiązanych przesyłać ewidencję JPK_VAT oraz podatników PIT/PPE/PPL obowiązanych przesyłać ewidencję JPK_VAT (struktury logiczne JPK_KR, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP),
- 31 grudnia 2026 r. w przypadku pozostałych podatników CIT oraz PIT/PPE/PPL (struktury logiczne JPK_KR, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP).
Po raz pierwszy podatnicy złożą JPK_CIT wraz z zeznaniem CIT-8 za 2025 r., czyli – jeśli rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym - do 31 marca 2026 r. Należy jednak pamiętać, że spółki będące członkami podatkowych grup kapitałowych i największe spółki, jeśli mają rok podatkowy tożsamy z kalendarzowym, de facto od 1 stycznia 2025 r. będą musiały prowadzić ewidencję w taki sposób, by umożliwić złożenie JPK_CIT zgodnie z przepisami.
Oznacza to, że duzi podatnicy mają niewiele czasu na przygotowanie się do wejścia w życie przepisów o JPK_CIT i dostosowanie swoich systemów informatycznych oraz finansowo-księgowych do nowych wymagań Ministerstwa Finansów tak, aby mieć techniczną możliwość raportowania danych w JPK_CIT.
Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEX Księgowość i przekonaj się, jak szybko i wygodnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. |
Tomasz Kręski
Product Manager
Księgowość i Podatki