Już od 1 lipca nowe zasady poboru podatku u źródła!
Polskie podmioty wypłacające należności na rzecz podmiotów zagranicznych w określonych sytuacjach są obowiązane jako płatnicy do poboru podatku u źródła. Wszak sześć zakończonych kontroli celno-skarbowych wykazało, że płatnicy wypłacający te należności powinni pobrać podatek u źródła w kwocie 104,2 mln zł! Ministerstwo Finansów doszło zatem do wniosku, iż w poborze podatku u źródła dochodzi do licznych nieprawidłowości, i postanowiło położyć temu kres.
Nowelizując ustawy o podatkach dochodowych prawodawca zdecydował się na istną rewolucję w sposobie rozliczania podatku u źródła.
Obowiązujące od początku 2019 r. znowelizowane przepisy wprowadziły odejście od metody bezpośredniego stosowania zwolnienia od podatku u źródła lub obniżonych stawek tego podatku, wynikających z konkretnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz rozszerzenie zakresu odpowiedzialności płatnika za niepobrany podatek. Według wyliczeń MF nowy mechanizm rozliczania podatku u źródła obejmie ponad 75% wypłacanych kwot!
Ze względu na falę krytyki i negatywnych komentarzy ze strony podatników resort finansów postanowił jednak dać przedsiębiorcom więcej czasu na przygotowanie się do zmian. Mianowicie, MF w ostatniej chwili wydało rozporządzenie, które czasowo ograniczyło, a nawet wyłączyło stosowanie najbardziej uciążliwych regulacji dotyczących podatku u źródła do końca czerwca 2019 r.
Jednakże, jak wiadomo, wszystko co dobre, szybko się kończy i już od 1 lipca przeważająca cześć znowelizowanych przepisów o podatku u źródła zacznie obowiązywać w pełnym zakresie.
Niestety, będzie to związane ze znacznie większym niż w poprzednim stanie prawnym zaangażowaniem po stronie krajowych przedsiębiorców. Wymaga to wprowadzenia nowych procesów, pozyskiwania dodatkowych informacji, oświadczeń oraz uzyskania bardziej szczegółowych informacji.
Jak zatem sprostać nowym wymogom stawianym przez fiskus i prawidłowo rozliczyć podatek u źródła według nowych zasad, nie narażając się przy tym na sankcje karno-skarbowe?
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w komentarzu praktycznym pt. Zaostrzenie reguł pobierania podatku u źródła autorstwa p. Jarosława Sekity.
Zachęcamy także do obejrzenia szkolenia online, przeprowadzonego przez p. Radosława Kowalskiego, w którym nasz ekspert wyjaśnia wątpliwości związane ze stosowaniem nowych przepisów.
Ponadto, tak istotne zmiany w podatku u źródła to również doskonały powód do gruntownego zastanowienia się jakie płatności powinny podlegać opodatkowaniu, w szczególności jeśli chodzi o usługi niematerialne. W poniższym zestawieniu podpowiadamy, które z usług będą objęte podatkiem u źródła.
Przychody ze świadczeń niematerialnych a opodatkowanie u źródła
Zapraszamy do lektury!
Tomasz Kręski
product manager Księgowość i Podatki