Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Kasowy PIT dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r.

25 listopada 2024

Od 1 stycznia 2025 r. część przedsiębiorców będzie mogła wybrać rozliczanie podatku dochodowego metodą kasową. Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły kwoty 1 mln zł oraz rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej.

W obecnym stanie prawnym, w podatku dochodowym od osób fizycznych zasadą jest memoriałowy sposób ustalania przychodów z działalności gospodarczej. Oznacza to, że przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (przychód netto).

Z memoriałowym sposobem ustalania przychodów koresponduje memoriałowy sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów. Po stronie kosztów uzyskania przychodów ich memoriałowe rozliczanie umożliwia podatnikom, przy ustalaniu dochodu do opodatkowania, uwzględnianie kosztów uzyskania przychodów, które, de facto, nie zostały jeszcze zapłacone.

Kasowy PIT - na czym polega?

Z dniem 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, dzięki którym część przedsiębiorców będzie mogła wybrać kasowe rozliczanie przychodów i kosztów uzyskania przychodów - tzw. kasowy PIT.

W metodzie kasowej przychód będzie powstawał w dacie uregulowania należności. Przez uregulowanie należności będzie rozumiane również częściowe uregulowanie należności, a także wpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Przychodem będzie zatem również, np. zapłacona zaliczka, przedpłata czy zapłacona rata.

Co ważne, przychód powstanie nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury. Oznacza to, że z upływem 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury, podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli w tym czasie nie otrzyma od kontrahenta zapłaty wynikającej z wystawionej faktury.

Kasowy PIT - dla kogo?

Z kasowego PIT będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

  • przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 000 000 zł, przy czym w przypadku przedsiębiorstwa w spadku w przychodach uwzględnia się również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę;
  • w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzi ksiąg rachunkowych;
  • złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej rozliczania przychodów w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej, a jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego – w terminie do końca roku podatkowego.

Z kasowego PIT będą mogły korzystać osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie. Samodzielne prowadzenie działalności nie oznacza, że w tej działalności podatnik nie może zatrudniać pracowników. Samodzielne prowadzenie działalności oznacza, że prawa do kasowego PIT nie będą miały osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej.

Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek dochodowy:

  • według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT),
  • IP BOX (art. 30ca ustawy o PIT),
  • podatkiem liniowym (art. 30c ustawy o PIT) oraz
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o ryczałcie).

Co ważne, w przypadku wyboru metody kasowej, przedsiębiorca będzie musiał stosować tę metodę przez cały rok podatkowy. Oznacza to, że przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą nie będzie mógł w trakcie roku podatkowego zrezygnować z metody kasowej na rzecz metody memoriałowej.

Kasowy PIT - wyłącznie do transakcji udokumentowanych fakturami

Kasowy PIT będzie dotyczył wyłącznie transakcji udokumentowanych fakturami. Istotne znaczenie będzie miało również to, żeby faktura była wystawiona w terminach określonych zgodnie z odrębnymi przepisami. Wymóg udokumentowania transakcji fakturami ułatwi weryfikację zasadności stosowania przez przedsiębiorców metody kasowej. Kasowy PIT będzie dotyczył również wyłącznie transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (B2B), tj. przedsiębiorca będzie rozpoznawał przychód w sposób kasowy, gdy stroną transakcji będzie inny przedsiębiorca, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

 

Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEX Księgowość i przekonaj się, jak szybko i wygodnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz.

Falsus procurator, czyli co zrobić, gdy pełnomocnik przekroczy zakres umocowania?

Tomasz Kręski

Product Manager

Księgowość i Podatki

Czytaj więcej w dostępie testowym
Polecamy między innymi:
Masz dostęp do LEX-a? Zaloguj się
Nie masz dostępu do LEX-a? Zamów dostęp testowy