Krajowa Sieć Onkologiczna wystartowała!

02 kwietnia 2025

Pierwszego kwietnia na terenie całej Polski rozpoczęła funkcjonowanie Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO). Kompleksowa zmiana systemu leczenia onkologicznego to przełomowy moment w kwestii dbania o dobro pacjenta. KSO jest odpowiedzią na wyzwania i problemy pacjentów, zmagających się z najpoważniejszymi problemami zdrowotnymi.

Współpraca ośrodków leczenia onkologicznego - wyższa jakość świadczeń

Głównym założeniem Krajowej Sieci Onkologicznej jest konstrukcja systemu Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego (SOLO), działających na 3 poziomach zaawansowania:

  • SOLO I – podstawowe (co najmniej jeden obszar leczenia onkologicznego)
  • SOLO II – złożone (co najmniej dwa obszary leczenia onkologicznego)
  • SOLO III – wysokospecjalistyczne (wszystkie trzy obszary leczenia onkologicznego)
  • Ośrodki kooperacyjne – ambulatoryjna opieka specjalistyczna

Zgodnie z założeniami ustawy, im wyższy poziom SOLO placówki, tym większy dostęp do terapii ma pacjent, przy czym ustawa zakłada współpracę ośrodków na różnych poziomach. Podział ten ma na celu zapewnienia odpowiedniego leczenia pacjentowi, dostosowanego do jego potrzeb leczniczych. Ponadto dzięki współpracy ośrodków istnieje możliwość skooperowanych działań w procesie leczenia trudnych przypadków. Ustandaryzowanie ośrodków leczenia onkologicznego sprawi, że pacjenci, niezależnie od miejsca zamieszkania, będą mogli liczyć na opiekę onkologiczną na takim samym poziomie.

Elektroniczna karta diagnostyki i leczenia onkologicznego (e-DiLO)

Wśród najważniejszych zmian, jakie wprowadza ze sobą ustawa jest elektroniczna karta diagnostyki i leczenia onkologicznego. Tradycyjną kartę DiLO, wprowadzoną wraz z pakietem onkologicznym w 2015 roku wystawiał lekarz rodzinny lub lekarz w poradni specjalistycznej bądź szpitalu w przypadku wystąpienia podejrzenia choroby nowotworowej pacjenta. Karta zawiera najważniejsze informacje dotyczące procesu diagnostycznego, terapeutycznego i ma na celu przyspieszenie realizacji świadczeń w szybszym tempie. Od teraz karty DiLO mają już postać elektroniczną, a to oznacza, że pacjent nie musi już nosić ze sobą dokumentacji na badania i konsultacje specjalistyczne. W 2025 roku możliwym jest wystawienie karty zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i elektronicznej, od 1 stycznia 2026 roku dokument ten będzie miał postać wyłącznie dokumentu elektronicznego.

Koordynator leczenia onkologicznego

Wprowadzenie karty e-DiLO to nie tylko zmiana nośnika informacji. To także narzędzie, które będą wykorzystywać koordynatorzy leczenia onkologicznego. Ich zadaniem jest monitorowanie ciągłości opieki medycznej pacjentów onkologicznej. Dzięki wprowadzeniu tej funkcji pacjent będzie miał świadomość, jakie są następne kroki w procesie leczenia onkologicznego już na etapie pierwszej diagnozy. Koordynatorzy zaczęli działać już w maju 2023 roku, jednak ich rola była ograniczona przez brak odpowiednich zasobów informacyjnych. Wraz z kartą e-DiLO się to zmienia i teraz zapowiedź Ministra zdrowia z 2023 o „prowadzeniu pacjenta za rękę” przez proces leczenia staje się bliższa rzeczywistości.

Podsumowanie

Krajowa Sieć Onkologiczna to ważny krok w stronę poprawy jakości leczenia pacjentów. Jej wejście w życie należy traktować jako przełom w zakresie poziomu realizowanych świadczeń onkologicznych. Skoordynowana opieka medyczna wysokiej jakości to olbrzymia szansa dla pacjentów onkologicznych na szybszy powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania.

Czytaj więcej w LEX
Filip Taraszkiewicz | Product Manager LEX Ochrona Zdrowia i LEX Medica
Wypróbuj za darmo

Bez zobowiązań

Natychmiastowy dostęp

Polecane