Status strony w postępowaniu w sprawie wydania decyzji środowiskowej
Planowana inwestycja może mieć wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi? Wymagane będzie uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Urząd rozpocznie postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek. Wniosek, w zależności od tego czy będzie dotyczyć przedsięwzięć mogących potencjalnie lub zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, będzie wymagać dodatkowych dokumentów
Czy istnieje obowiązek uzyskania decyzji środowiskowej?
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wymagana do realizacji przedsięwzięcia stanowi jedynie etap wstępny realizacji inwestycji. Jej uzyskanie jest niezbędnym elementem ubiegania się o inne decyzje stanowiące bezpośrednią podstawę realizacji tej inwestycji.
Rodzaje przedsięwzięć, dla których istnieje konieczność uzyskania decyzji, zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 2019 r. Postępowanie jest zasadniczo wszczynane na wniosek podmiotu planującego inwestycję. Z urzędu dla przedsięwzięć, dla których zgodnie z odrębnymi przepisami jest wymagana decyzja o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów.
Ponadto, dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, których wyłącznym celem jest obronność i bezpieczeństwo państwa lub prowadzenie działań ratowniczych i zapewnienie bezpieczeństwa cywilnego w związku z przeciwdziałaniem lub usunięciem bezpośredniego zagrożenia dla ludności, nie wydaje się decyzji, jeżeli jej wydanie miałoby niekorzystny wpływ na te cele.
Kto jest stroną postępowania?
Fundamentalną kwestię, w procedurze wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, stanowi prawidłowe zidentyfikowanie zakresu podmiotowego postępowania. Zobacz szerzej:
- Wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko
oraz - Wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Pierwotne brzmienie przepisu określającego sposób ustalania obszaru oddziaływania przedsięwzięcia, na potrzeby określania zasięgu kopii map ewidencyjnych i wypisów z ewidencji gruntów i ustalania kręgu stron postępowania, przyznawało status strony wszystkim podmiotom posiadającym prawo rzeczowe do nieruchomości położonych w znacznej odległości od terenu planowanej inwestycji. Co w efekcie, w nieuzasadniony sposób, zwiększało koszty postępowania.
Przepisy w znowelizowanej treści, regulują ustalanie obszaru, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie, według stałego kryterium odległościowego wynoszącego 100 metrów od granicy terenu, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia.
Warto, w przedmiotowym temacie, zwrócić uwagę na kolejne procedury uwzględniające nowelizację przepisów mającą na celu usprawnienie procesu inwestycyjnego:
- Przeprowadzenie oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000,
- Ustalenie postępowań, w ramach których przeprowadzana jest ocena oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko,
- Ustalenie organu właściwego do przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko,
- Ustalenie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko oraz zakresu raportu (screening).
Rafał Bułach
product manager Działu Legal
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.