Laptop dla nauczyciela 2025
W 2025 roku kolejna grupa nauczycieli może ubiegać się o bon na zakup laptopa finansowanego ze środków publicznych. Wnioski można składać od 27 stycznia do 26 lutego. Komu przysługuje wsparcie i na jakich zasadach?
24 stycznia 2025 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które wprowadza zmiany w zakresie grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia finansowego na zakup laptopa ze środków publicznych.
Komu przysługuje dofinansowanie?
Jednorazowe świadczenie dla nauczycieli w postaci bonu przysługuje w kwocie 2500 zł.
Nowe przepisy rozszerzają krąg osób uprawnionych do otrzymania dofinansowania do laptopa lub laptopa przeglądarkowego, obejmując m.in. nauczycieli uczących w klasach I-III szkół podstawowych oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych, którzy wcześniej nie byli objęci wsparciem.
Zgodnie z ustawą z 7.07.2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych nauczycieli (dalej ustawa), bon na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.
Na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Cyfryzacji, wsparcie finansowe skierowane jest do:
- nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych prowadzących zajęcia w klasach I–III publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz zajęcia z uczniami klas I–III;
- nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych w publicznych i niepublicznych szkołach ponadpodstawowych;
- nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych publicznych i niepublicznych szkół artystycznych, posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, realizujących kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne w zakresie klas I–III szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego;
- innych niż nauczyciele i wychowawcy, pracowników pedagogicznych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych (I etap edukacyjny) i ponadpodstawowych (III etap edukacyjny) oraz w odpowiadających im publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, realizujących kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne.
Komu wsparcie nie przysługuje?
Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, z bonu nie skorzysta nauczyciel, który na dzień złożenia wniosku przez organ prowadzący do Ministra Cyfryzacji będzie nieobecny w pracy w jednej z następujących przyczyn:
- pozostaje w stanie nieczynnym,
- przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopie dla poratowania zdrowia,
- jest zawieszony w pełnieniu obowiązków na podstawie art. 85t ust. 1-3 KN,
- przebywa na urlopie bezpłatnym, trwającym nie krócej niż 14 dni,
- jest urlopowany lub całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy z 23.05.1991 r. o związkach zawodowych.
Ze wsparcia nie skorzystają także nauczyciele:
- przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych,
- innych form wychowania przedszkolnego,
- placówek oświatowych
oraz pracownicy niepedagogiczni, w tym prowadzący zajęcia z uczniami w szkołach na podstawie art. 15 ustawy – Prawo oświatowe, pomoc nauczyciela, pracownik zajmujący stanowisko kierownicze w szkole, który nie jest nauczycielem.
Zgodnie z ustawą, nauczycielowi przysługuje tylko jedna forma wsparcia związana ze sfinansowaniem ze środków publicznych zakupu laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Jak podkreśla Joanna Lesińska w komentarzu praktycznym pt.: Bon dla nauczycieli na zakup laptopa 2025 - zasady przyznawania, "jeżeli nauczyciel otrzymał laptop, laptop przeglądarkowy lub świadczenie na sfinansowanie ich zakupów w ramach wsparcia udzielonego z innych programów finansowanych ze środków publicznych, decyduje z której formy wsparcia skorzysta, w tym może wybrać nowe w formie bonu albo z innego programu".
Składanie wniosków
Nauczyciel składa wniosek o dofinansowanie do organu prowadzącego (za pośrednictwem dyrektora). Wniosek powinien zawierać: imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL, numer telefonu komórkowego oraz adres poczty elektronicznej. Dodatkowo, nauczyciel musi złożyć oświadczenie że nie otrzymał laptopa, laptopa przeglądarkowego lub świadczenia na sfinansowanie ich zakupów w ramach wsparcia udzielonego z innych programów finansowanych ze środków publicznych. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wzór wniosku wraz z oświadczeniem nauczyciela dostępny w LEX Prawo Oświatowe.
Więcej na temat zasad nabywania laptopów przez nauczycieli a także praw i obowiązków związanych z użytkowaniem sprzętu w komentarzu praktycznym dostępnym w LEX Prawo Oświatowe.
Polecam!
Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEX Prawo Oświatowe i skorzystaj z szerokiej oferty materiałów, które pomogą Ci usprawnić Twoją pracę. |
Lidia Smoktunowicz
Senior Product Manager
LEX Oświata