Czy pacjent może nagrać lekarza podczas wizyty?
Lekarze i pielęgniarki coraz częściej (wbrew ich woli i świadomości) są nagrywani przez pacjentów w trakcie wizyt. Takie działania bez dwóch zdań naruszają normy etyczne, ale czy takie zachowanie jest sprzeczne z prawem? Dowiedz się kiedy nagrywanie "z ukrycia" jest dopuszczalne, a także jakie prawa przysługują osobom wykonującym zawód medyczny.
Osoby wykonujące zawody medyczne coraz częściej spotykają się z pytaniem o możliwość nagrania przebiegu wizyty przez pacjenta. Regularnie dochodzi też do rejestrowania przebiegów wizyt telefonem bez wiedzy lekarza czy pielęgniarki. W tym drugim przypadku nie ulega wątpliwości, że dochodzi do naruszeń zasad współżycia społecznego, ale czy takie zachowanie jest sprzeczne z prawem? Czy istnieją jasne granice pomiędzy lekarzami a pacjentami, które pozwolą na podejmowanie czynności zawodowych z poszanowaniem praw obu stron?
Pacjent może nagrywać, ale ...
W jakich przypadkach nagrywanie nawet "z ukrycia" jest dopuszczalne, a także jakie prawa przysługują osobom wykonującym zawód medyczny w relacjach z pacjentem dowiesz się z naszego nowego komentarza praktycznego. W jego ramach autorka stara się udzielić odpowiedzi na takie pytania jak m.in.:
- w jakich przypadkach wymaga jest zgody osoby, która ma być nagrywana,
- czy w przypadku gdy lekarz nie zgadza się na nagrywanie, może on odmówić podjęcia leczenia lub odstąpić od leczenia,
- jakie działania prawne może podjąć lekarz lub pielęgniarka w przypadku naruszenia ich praw,
- czy lekarz powinien wyrazić zgodę w przypadku nagrań na własny użytek pacjenta,
- czy potajemne nagranie może zostać wykorzystane jako dowód w sprawie.
Product manager ochrona zdrowia