Naruszenie dyscypliny finansów publicznych a odpowiedzialność zamawiającego w dobie COVID-19
Naruszenie dyscypliny finansów publicznych może wiązać się z nałożeniem kary finansowej. W dobie pandemii często jednak będzie można zrezygnować z wymierzenia kary. Nowa procedura dostępna w LEX powinna zainteresować firmy, które mają problemy z realizacją umów.
Pandemia koronawirusa wpłynęła bezpośrednio zarówno na procedurę zlecania, jak i realizację zamówień publicznych. Problemy dotknęły wiele branż. Terminy realizacji kontraktów stanęły pod znakiem zapytania. Nie wiadomo kiedy zmniejszy się zagrożenie epidemiczne i czy wszystkie zamówienia zostaną wykonane. W takich sytuacjach wykonawcy zazwyczaj powinni zostać obciążeni karami umownymi. Obecnie jednak będzie można od nich odstąpić.
Przesłanki wyłączające odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Przepisy specustawy z 2.03.2020 r. w określonych przypadkach wyłączają możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności osób, którym wcześniej należałoby postawić zarzuty naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Przesłankami wyłączenia odpowiedzialności odnoszącymi się umów w sprawie zamówień publicznych są:
- nieustalenie lub niedochodzenie od strony umowy, o której mowa w art. 15r ust. 1, należności powstałych w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy w sprawie zamówienia publicznego na skutek okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19, o których mowa w art. 15r ust. 1;
- zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego zgodnie z art. 15r ust. 4.
W przypadku stwierdzenia, że naruszenie dyscypliny finansów publicznych wynika z ww. okoliczności, zamawiający jest zwolniony z odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych i rzecznik nie może stwierdzić naruszenia i nałożyć kary.
Przypadki zwolnienia z tej odpowiedzialności omawia procedura Badanie w celu ustalenia, czy zamawiający ponosi odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Nienaliczanie kar umownych i odszkodowań nagłówek
Jeżeli umowa w sprawie zamówienia publicznego zawiera postanowienia dotyczące kar umownych lub odszkodowań z tytułu odpowiedzialności za jej niewykonanie lub nienależyte wykonanie z powodu oznaczonych okoliczności, strona umowy przedstawia wpływ okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy oraz na zasadność ustalenia i dochodzenia kar lub odszkodowań albo na ich wysokość.
Jeśli zamawiający stwierdzi brak odpowiedzialności wykonawcy za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy i w konsekwencji odstąpi od dochodzenia ustalonych kar umownych lub odszkodowań, nie będzie odpowiadał za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Czy należy zmienić umowy zawarte z wykonawcami i podwykonawcami?
Podobne zasady będą stosowane wówczas, gdy jednostka dokona zmiany umowy, aby umożliwić kontynuowanie realizacji zamówienia. Odpowiednią zmianę umowy uzgadniają wykonawcy i podwykonawcy, gdy stwierdzą, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19 mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie łączącej ich umowy, która dotyczy wykonania zamówienia publicznego lub jego części. Warunki zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego zostały omówione w procedurze Zmiana umowy o podwykonawstwo z powodu okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19.
redaktor naczelna "Przeglądu Podatkowego"
product manager Procedury Biznes