Nowa ustawa deweloperska = większe uprawnienia kontrolne banków
Nowa ustawa deweloperska przewiduje więcej obowiązków nie tylko po stronie deweloperów, ale również banków. Czy wpłynie to na wzrost opłat za czynności bankowe? O tym jak ocenia to r. pr. Agnieszka Serzysko, przeczytasz w nowym komentarzu praktycznym w LEX Banki.
1 lipca 2022 r. wchodzi w życie ustawa z 20.05.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, a wraz z nią nowe obowiązki kontrolne banków. Za cel postawiono zwiększenie ochrony nabywcy w relacjach z deweloperem, co w praktyce przybrało formę nieprecyzyjnych przepisów.
Kontrola swoje, a deweloper swoje
Mimo szerokich uprawnień kontrolnych, okazuje się, że bank nie wykonuje wobec dewelopera czynności nadzorczych i nie może nałożyć na niego sankcji. Analizy art. 17 ut. 5 ustawy deweloperskiej podjęła się r. pr. Agnieszka Serzysko, która wyciągnęła następujący wniosek - bank może wyłącznie dokładać należytej staranności podczas kontroli, której dokonuje na podstawie oświadczeń dewelopera. Do czego może to doprowadzić? Ekspertka podnosi, iż w razie nieprawidłowości bank może zwrócić się do dewelopera o ponowne przedłożenie oświadczeń albo odrzucić oświadczenie, jeżeli jest sprzeczne z informacjami, w których posiadaniu jest bank.
Czeka nas przestój w budownictwie?
Dużo wątpliwości wywołuje również konstrukcja art. 15 ustawy deweloperskiej. Dotyczy on wypłat środków z zamkniętego rachunku mieszkaniowego. Jego wykładnie, konsekwencje dla banków i rynku mieszkaniowego znajdziesz w komentarzu praktycznym "Zwiększone uprawnienia kontrolne banków w nowej ustawie deweloperskiej", który dostępny jest w LEX Banki.
Redakcja Publikacji Elektronicznych