Nowe zasady etykietowania opon
W piątek, 5 czerwca, UE opublikowała długo oczekiwane rozporządzenie ws. etykietowania opon. Dzięki nowym przepisom opony mają być jeszcze bardziej bezpieczne, paliwooszczędne i ciche. Nowe regulacja ma też pomóc ratować życie i redukować emisje cieplarniane w transporcie drogowym.
O nowym rozporządzeniu 2020/740 w sprawie etykietowania opon pod kątem efektywności paliwowej i innych parametrów przeczytać można w komentarzu bieżącym, udostępnionym właśnie w programie LEX Prawo Europejskie.
Komentarz opisuje najważniejsze zmiany dokonane przez nowe rozporządzenie. Polegają one w szczególności na:
- wprowadzeniu obowiązku etykietowania opon dla ciężarówek i autobusów
- zaktualizowaniu wzoru etykiety, który obejmie też piktogramy przyczepności na śniegu i lodzie
- lepszym dostępie do etykiet, także w sprzedaży na odległość i w reklamach internetowych
- usunięciu nieużywanych klas efektywności paliwowej, dzięki czemu ich skala jest bardziej przejrzysta i zrozumiała
- ulepszeniu egzekwowania przepisów, dzięki obowiązkowo rejestracji opon w bazie produktów.
Jak znaleźć komentarz bieżący w programie?
Oczywiście najprościej jest kliknąć w powyższy link do dokumentu w programie. Nie mniej jednak zachęcamy do odnalezienia komentarza również w nieco inny sposób, a gwarantujemy, że metoda ta przyniesie korzyści w postaci możliwości zaznajomienia się z nowymi ciekawymi dokumentami w programie.
Otóż, aby dotrzeć w programie do poszukiwanego komentarza konieczne jest najpierw przełączenie się z Pulpitu domyślnego na Pulpit europejski. W tym celu należy na Ekranie powitalnym programu w prawej górnej jego części kliknąć na ikonę MÓJ PULPIT i z rozwijanego menu wybrać opcję PULPIT EUROPEJSKI.
Przedmiotowego komentarza należy szukać w panelu zatytułowanym "NAJNOWSZA LEGISLACJA" usytuowanym w górnym rzędzie w środkowej jego części. Panel ten zawiera krótkie komentarze do najnowszych, najbardziej istotnych, zdaniem Redakcji LEX, aktów prawnych UE. Warto śledzić ten swoisty kanał informacji o prawodawstwie UE, gdyż przeglądanie samemu na bieżąco regulacji unijnych jest niewątpliwie w związku z ich ilościami bardzo czasochłonne (w samym 2018 roku UE ogłosiła prawie 9 tys. aktów o różnym statusie prawnym).
Product manager LEX Prawo Europejskie