Ściganie przestępstw mowy nienawiści w praktyce
Problematyka prawnokarnej ochrony przed mową nienawiści jest przedmiotem żywego i nieustającego zainteresowania społecznego. Uregulowanie odpowiedzialności karnej za zjawisko hejtingu było także przedmiotem kilku projektów nowelizacji kodeksu karnego, które do tej pory nie zostały zrealizowane.
Poszukiwanie podstaw odpowiedzialności karnej sprawców określanych potocznie „hejterami” (podobnie, jak zjawisko bywa określane „hejtingiem”) musi koncentrować się więc co do zasady na przestępstwach „tradycyjnych”, stypizowanych w ustawie z Kodeks karny.
Polecam Państwu komentarz praktyczny, w którym przedstawione zostały materialnoprawne i procesowe zagadnienia związane ze zwalczaniem mowy nienawiści za pomocą prawa karnego.
Czym może być motywowany hejting?
W pierwszej części opracowania została objęta analizą problematyka prawnomaterialnych podstaw odpowiedzialności karnej za zachowania określane potocznie jako „hejting” motywowany rasizmem i ksenofobią, ze szczególnym uwzględnieniem fundamentalnych problemów teoretyczno-praktycznych związanych z dowodzeniem dyskryminacyjnej motywacji leżącej u podstaw surowszego karania tego rodzaju zachowań stanowiących nadużycie swobody wypowiedzi.
Ściganie przestępstw mowy nienawiści
W drugiej części komentarza praktycznego została szeroko omówiona kwestia reguł ścigania przestępstw mowy nienawiści, w tym: trybu postępowania i pełnionej w nim roli organów ścigania, w szczególności prokuratora. Ujęto w niej także wskazówki dotyczące efektywnego i prawidłowo zabezpieczającego interes mocodawcy sposobu prowadzenia spraw przez profesjonalnych zastępców procesowych (obrońcy oraz pełnomocnika pokrzywdzonego, oskarżyciela prywatnego i oskarżyciela posiłkowego).
Katarzyna Irytowska
product manager LEX Kancelaria Prawna
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.