Odpowiedzialność notariusza za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawnych
Notariusz jest osobą powołaną do dokonywania czynności notarialnych. Stanowi o tym początkowy przepis ustawy z 14.02.1991 r. – Prawo o notariacie. Tę podstawową regulację należy powiązać z zakresem odpowiedzialności notariusza. Odpowiedzialność ta kształtuje się wielopłaszczyznowo. Wszak notariusz ponosi odpowiedzialność za szkodę, jaką wyrządzi przy wykonywaniu czynności notarialnych, ponosi także konsekwencje określone w przepisach o charakterze karnym, jak również wykonując powierzone mu zadania, ponosi odpowiedzialność podatkową.
Szczególnego rodzaju odpowiedzialnością notariusza jest odpowiedzialność dyscyplinarna. W literaturze wskazuje się na jej różnorodny charakter, jednak z pewnością należy stwierdzić, że jest ona samodzielnym typem odpowiedzialności kierującym się swoimi własnymi regułami i zasadami.
Polecamy Państwu komentarz praktyczny, którego autorem jest notariusz Marta Anna Nowocień. - Odpowiedzialność notariusza za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawnych.
Komentarz dotyczy przesłanki odpowiedzialności dyscyplinarnej notariusza w postaci oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawnych. Omówieniu podlega płaszczyzna praktyczna regulacji oraz orzecznictwo dotyczące przedmiotowego zagadnienia. Oczywista i rażąca obraza przepisów prawa stanowi bowiem istotną podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej notariusza.
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.
Należy jednak pamiętać, że aby obwinić notariusza o takie przewinienie dyscyplinarne, muszą w istocie zostać spełnione przesłanki zastosowania przedmiotowej regulacji. Obraza przepisów prawa musi być oczywista i zarazem rażąca, a zatem musi być definitywna, jasna, klarowna, niebudząca wątpliwości i powodująca konsekwencje o określonej wadze.