Odpowiedzialność rodzica za szkody wyrządzone przez dziecko
Fakt, że rodzice odpowiadają za swoje dzieci, w tym za szkody, które spowodowały, raczej nie jest przez nikogo kwestionowany. Wina w nadzorze, bo o niej tu mówimy, może jednak przybrać różną postać. Różnie też kształtuje się podstawa odpowiedzialności w zależności od wieku dziecka.
W linii orzeczniczej: "Podstawy odpowiedzialności rodziców za szkody powstałe na skutek czynów niedozwolonych popełnionych przez ich dzieci" Aleksandra Partyk, bliżej przyjrzała się tym zagadnieniom.
Dzieci poniżej 13 roku życia
W wypadku dzieci poniżej 13 roku życia, a w przypadku dzieci starszych wtedy, gdy z powodu stanu psychicznego nie można przypisać im winy, odpowiedzialność rodziców opiera się na konstrukcji tzw. winy w nadzorze. Z winą w nadzorze łączy się domniemanie winy rodziców. Może ona przybrać dwie postaci:
- brak bezpośredniej pieczy nad dzieckiem, choć z drugiej strony nie sposób wymagać od rodziców, aby kontrolowali każde zachowanie dziecka, w rezultacie wskazuje się na drugą postać winy w nadzorze, czyli
- niedostateczne wpojenie dziecku zasad bezpiecznego postępowania.
Jeżeli rodzice wykażą, że sprawowali nad dzieckiem należyty nadzór, a czyn dziecka wywołujący szkodę miał charakter nagły i niespodziewany, mogą się uwolnić od odpowiedzialności.
Dzieci w wieku powyżej 13 lat
Rodzice ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą za czyny niedozwolone swoich dzieci w wieku powyżej 13 lat jedynie wtedy, gdy zostanie im udowodniona ich własna konkretna wina pozostająca w związku przyczynowym ze szkodą. Bierze się to stąd, że dzieci w wieku powyżej 13 lat odpowiadają za własne czyny i można przypisać im winę.
To na poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia konkretnej winy rodziców pozostającej w związku przyczynowym ze szkodą wyrządzoną przez ich dziecko.
Zobacz też:
Wojciech Kowalski
product manager Działu Legal
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.