Opinia o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej w postępowaniu sądowoadministracyjnym
W postępowaniu sądowoadministracyjnym, ustanowiony w ramach prawa pomocy pełnomocnik, może uznać, że nie zachodzą przesłanki uzasadniające sporządzenie skargi kasacyjnej na rzecz strony postępowania. Pełnomocnik sporządza wtedy opinię o braku podstaw do jej wniesienia i składa ją w sądzie w terminie do wniesienia skargi kasacyjnej wraz z odpisem dla strony, dla której został ustanowiony. Opinia badana jest następnie przez WSA.
Jak przypomina Agnieszka Dauter-Kozłowska w: Opinia o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej, od zeszłego roku pełnomocnik taki może wnieść opinię o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej również w formie dokumentu elektronicznego.
Elektroniczna forma opinii
Od 31 maja 2019 r. pełnomocnik może wnieść opinię o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej w formie dokumentu elektronicznego do elektronicznej skrzynki podawczej sądu.
Opisany warunek nie zostanie spełniony w przypadku wysłania takiego pisma do sądu na jego adres elektroniczny (adres e-mail). Pismo takie, oprócz wymogów formalnych pisma w postaci papierowej, musi zawierać adres elektroniczny oraz zostać podpisane przez pełnomocnika kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Datą wniesienia pisma jest określona w urzędowym poświadczeniu odbioru data wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego sądu.
Ocena pod kątem należytej staranności
Sąd dokonuje oceny, czy sporządzona przez pełnomocnika z urzędu opinia o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej została sporządzona z zachowaniem zasad należytej staranności.
Zdaniem A. Dauter-Kozłowskiej, pod pojęciem „zasad należytej staranności” należy rozumieć staranną, rzeczową i z uwzględnieniem wiedzy prawniczej analizę orzeczenia pod kątem zasadności jego kwestionowania w postępowaniu odwoławczym.
Dlatego też ocena opinii powinna być ukierunkowana na:
- właściwe odczytanie stanu faktycznego i prawnego oraz
- analizę mających w sprawie zastosowanie przepisów prawa procesowego i materialnego.
Zawiadomienie właściwego organu samorządu zawodowego
W razie stwierdzenia, że opinia o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej nie została sporządzona z zachowaniem zasad należytej staranności, sąd wydaje w tym przedmiocie postanowienie.
O zaistniałym uchybieniu sąd zawiadamia właściwą okręgową radę adwokacką, radę okręgowej izby radców prawnych, Krajową Radę Doradców Podatkowych lub Krajową Radę Rzeczników Patentowych, doręczając jej odpis wydanego postanowienia.
Zdaniem A. Dauter-Kozłowskiej, wydaje się za uzasadnione, że postanowienie sądu stwierdzające, że opinia nie została sporządzona z zachowaniem zasad należytej staranności wraz z pouczeniem, że termin na wniesienie skargi kasacyjnej biegnie od dnia zawiadomienia nowego pełnomocnika o jego wyznaczeniu należy również doręczyć stronie.
Wyznaczenie innego pełnomocnika
W sytuacji zawiadomienia przez sąd właściwego organu samorządu zawodowego, że opinia o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej nie została sporządzona za zachowaniem zasad należytej staranności, wówczas obowiązkiem takiego organu jest wyznaczenie dla strony innego pełnomocnika.
product manager Działu Legal