Przepisy AML - raport z postępu prac nad unijnym pakietem legislacyjnym
Posuwają się do przodu prace legislacyjne nad unijnym pakietem przepisów dotyczących prania pieniędzy (AML). Na początku grudnia Rada UE uzgodniła swoje stanowisko w sprawie dwóch z czterech projektów wchodzących w skład pakietu, których teksty będą teraz przedmiotem negocjacji z Parlamentem Europejskim. Redakcja LEX Prawo Europejskie śledzi na bieżąco postępy w procesie legislacyjnym.
Pakiet składa się z projektów czterech aktów prawnych:
- rozporządzenia w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (AMLR)
- dyrektywy w sprawie mechanizmów, które powinny zostać wprowadzone przez Państwa Członkowskie dla przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (AMLD6)
- rozporządzenia ustanawiającego Organ ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA) oraz
- rozporządzenia w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów (TFR).
Uzgodnione na początku grudnia stanowisko Rady dotyczy dwóch pierwszych projektów, czyli projektów tzw. rozporządzenia AMLR i tzw. dyrektywy AMLD6. Do obu projektów Rada UE wprowadziła poprawki w stosunku do pierwotnych ich wersji zaproponowanych przez Komisję Europejską. O przedmiotowych zmianach wprowadzonych przez Radę UE piszemy w LEX Prawo Europejskie we właśnie dodanym do programu komentarzu praktycznym. Oprócz wskazania zmian komentarz praktyczny zawiera linki do komentarzy praktycznych analizujących poprzednie wersje przedmiotowych projektów oraz aktualne i poprzednie wersje dwóch pozostałych projektów. Dzięki temu Użytkownik może zapoznać się z całym dotychczasowym procesem legislacyjnym odnoszącym się do proponowanego pakietu zmian w przepisach dotyczących prania pieniędzy.
product manager LEX Prawo Europejskie