Czym jest plan rozprawy i postępowanie przygotowawcze?
Jedną z najistotniejszych zmian nowelizacji KPC jest wprowadzenie rozwiązań polegających na całościowym planowaniu rozprawy. Jest to novum w procesie cywilnym. Związane jest ono także z przeprowadzeniem tzw. posiedzenia przygotowawczego.
Rozwiązanie te są elementem wdrożonego modelu poprawienia komunikacji sądu ze stronami postępowania, jak również narzędziem pozwalającym na wprowadzenie większej odpowiedzialności stron za przebieg prowadzonego postępowania.
Cel planu rozprawy i posiedzenia przygotowawczego?
Jak pisze sędzia Maciej Klonowski w komentarzu praktycznym dostępnym w LEX - "przeprowadzenie posiedzenie przygotowawczego w odformalizowanej atmosferze umożliwiać ma też w założeniu pełniejsze wyjaśnienie stanowisk stron i kryjących się za nimi motywów. Na dłuższą metę może to pozwolić na uniknięcie eskalacji konfliktu na dalszym etapie postępowania. Z uwagi na rygoryzm związany z zakreślaniem przez sąd terminów do zgłaszania twierdzeń i dowodów na ich poparcie, zasadniczą korzyścią sporządzenia planu rozprawy – zarówno z perspektywy sądu, jak i samych stron postępowania – jest zakreślenie ścisłych ram postępowania i ograniczenie możliwości nielojalnego wydłużania biegu postępowania na jego dalszym etapie. Z uwagi na nowatorski charakter przyjętych rozwiązań z jednej strony, oraz obiektywne trudności mogące wystąpić w niektórych sądach w związku z wdrożeniem omawianej instytucji w pełnym wymiarze, przyjęto że planowanie rozprawy ma charakter w zasadzie fakultatywny".
Więcej informacji na temat nowych rozwiązań znajduje się w komentarzu praktycznym:
Jeśli chcesz poznać, co jeszcze zmieni się w procedurze cywilnej - zapisz się na bezpłatne szkolenia online poświęcone nowelizacji KPC.
Katarzyna Irytowska
product manager LEX Kancelaria Prawna