Pomoc publiczna dla firm energochłonnych
Pomoc publiczna to narzędzie służące do okazania wsparcia dla przedsiebiorstw w często trudnych i zagrażającyh ich działalności warunkach. Obecna sytuacja na rynku energetycznym zmusza przedsiębiorstwa do poszukiwania pomocy i wyjścia z dość trudnej sytuacji. Czym jest pomoc publiczna? Jak się o nią ubiegać?
Pomoc publiczną można zdefiniować jako każdą formę ingerencji instytucji publicznych w działalność podmiotów działających na rynku, polegającą na przyznaniu pomocy. Zasady i tryb jej przyznawania są ściśle określone przez ustawodawcę i dysponentów konkretnych programów. Pomoc na rynku energetycznym jest teraz szczególnie istotna, toteż warto dokonać przeglądu istniejących regulacji. Pomocne może być zapoznanie się z komentarzem praktycznym ,,Programy pomocowe dla firm energochłonnych''.
System rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych
Przyznawanie rekompensat związane jest bezpośrednio z ponoszeniem przez określone przedsiębiorstwa kosztów zakupu praw do emisji CO2. Koszty te odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu się ceny energii elektrycznej zużywanej do produkcji w ściśle określonych sektorach. Należą do nich m.in.:
- produkcja aluminium,
- produkcja papierów i tekstury,
- gazy przemysłowe, podsektor wodoru,
- odlewnictwo żeliwne.
Dodatkowo, skorzystanie z pomocy jest możliwe tylko poprzez spełnienie wymienionych w ustawie przesłanek, a więc chociażby posiadanie przez podmiot tytułu prawnego do eksploatacji instalacji i rzeczywiste jej użykowanie czy też wdrożony odpowiedni system zarządzania. Po spełnieniu powyższych warunków oraz złożeniu odpowiedniego wniosku podmiot stanie się beneficjentem pomocy publicznej.
Zamrożenie cen energii elektrycznej
04.11.2022 roku weszła w życie ustawa z 27.10.2022 roku o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Celem tej regulacji jest wsparcie określonej grupy podmiotów przed nadmiernymi negatywnymi skutkami wzrostów cen. Zgodnie z jej założeniami w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi stosowana będzie ściśle określona w ustawie cena, zwana ceną maksymalną. W przypadku małych i średnich firm plasuje się ona na poziomie 785 zł/MWh. Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy jest złożenie odpowiedniego oświadczenia. Problematyczna może być jednak odpowiedź na pytanie: Czy taka forma ingerencji stanowi pomoc publiczną? Problem ten analizuje ekspert w krótkim wystąpieniu pt. ,,Ceny maksymalne energii elektrycznej a pomoc publiczna''.
Pomoc publiczna jest narzędziem do wspomagania przedsiębiorców w trudnych czasach. Skorzystanie z niej bardzo często jednak wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Niemniej, jest to jeden ze sposobów poprawy sytuacji przedsiębiorstwa. Obecna sytuacja na rynku energii jest tego doskonałym przykładem.
Patrycja Tiuryn
Product Manager
LEX Dział Prawny