Kto i na jakich zasadach udzieli porady pielęgniarskiej?
W połowie października do systemu publicznego ubezpieczenia zdrowotnego wprowadzono nowe świadczenie gwarantowane w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej: PORADĘ PIELĘGNIARSKĄ. Dowiedz się kto może udzielać wspomnianego świadczenia oraz jaki jest jego zakres.
Włączenie do systemu porady pielęgniarskiej, ma na celu zwiększenie samodzielności i niezależności pielęgniarek. Dzięki zmianom będą one mogły wykonywać bez zlecenia lekarskiego świadczenia zapobiegawcze, diagnostyczne, lecznicze i rehabilitacyjne czy samodzielne ordynować niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. Pielęgniarki zyskają też możliwość wypisywania recept w realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu AOS. Nowe przepisy budzą jednak szereg wątpliwości m.in. w zakresie realizacji uprawnień przyznanych pielęgniarkom.
Mając na względzie kompleksowe omówienie nowych regulacji dotyczących porady pielęgniarskiej, opublikowaliśmy w LEX nowy komentarz praktyczny: Zasady udzielania świadczeń w ramach porady pielęgniarskiej. W jego ramach dowiesz się m.in.
- kto jest uprawniony do udzielania porady pielęgniarskiej?
- w jakich dziedzinach osoba uprawniona może udzielać porady pielęgniarskiej?
- jaki jest zakres świadczenia pielęgniarki w poszczególnych dziedzinach (chirurgia ogólna, diabetologia, diabetologia)?
- jakie problemy dotyczące źródeł finansowania rodzi porada pielęgniarska?
Już dziś zapoznaj się z naszym nowym komentarzem praktycznym dostępnym TUTAJ
Norbert Bonin
Product manager ochrona zdrowia