Jak postępować z pacjentem z podejrzeniem koronawirusa? - BEZPŁATNY e-book
Liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce przekroczyła 1000. Znaczący wzrost aktywności koronawirusa w drugiej połowie marca pokazuje, na jak duże niebezpieczeństwo (a zarazem odpowiedzialność) w najbliższym czasie będzie narażony personel medyczny. Szybka i zgodna z procedurami reakcja, pozwala bowiem spowolnić (a czasem nawet zapobiec) rozprzestrzenianie się wirusa na danym obszarze. Jakie procedury obowiązują obecnie w sytuacji kontaktu z pacjentem podejrzanym o zakażenie wirusem SARS-CoV-2?
Pod koniec tygodnia możemy mieć kilka tysięcy przypadków zakażenia - te słowa Ministra Zdrowia dobitnie pokazują, że najtrudniejszy moment w walce z koronawirusem dopiero przed nami. Gwałtowny wzrost chorych w ostatnich dniach powoduje, że szczególnie narażony w tym czasie na kontakt z chorymi będzie personel medyczny.
Zarówno lekarze jak i pielęgniarki muszą więc postępować zgodnie ze standardami, opisanymi m.in. w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Dostęp po zalogowaniu . Już samo podejrzenie zakażenia lub choroby zakaźnej (w tym m.in. koronawirusa), nawet jeszcze dobrze nierozpoznane, wiąże się bowiem z koniecznością realizacji określonych obowiązków po stronie osób wykonujących zawody medyczne.
Obowiązki personelu medycznego w związku z rozpoznaniem zakażeń i chorób zakaźnych
Wspomniane zadania ciążące na osobach wykonujących zawody medyczne w przypadku podejrzenia u pacjenta zarażenia koronowirusem, zostały kompleksowo omówione w e-booku "Obowiązki personelu medycznego w związku z rozpoznaniem zakażeń i chorób zakaźnych – jak postępować z pacjentem z podejrzeniem koronawirusa?".
Dostępny w nim komentarz autorstwa p.Tamary Zimnej, kompleksowo omawia obowiązki personelu medycznego związane z przypadkiem podejrzenia lub rozpoznania zakażenia lub choroby zakaźnej (m.in. pacjenta z koronawirusem). Z lektury e-booka dowiesz się m.in.:
- jakie działania zapobiegające szerzeniu się zachorowań musi podjąć personel?
- jakie są zasady zgłaszania przypadków zakażeń organom sanitarnym?
- jakie są obowiązki informacyjne względem pacjenta i jego rodziny (m.in. pouczenie o środkach służących zapobieganiu przeniesienia zakażenia)?
- jakie obowiązki sprawozdawcze są nałożone na lekarzy?
WAŻNE!
E-book zawiera również schemat postępowania dla POZ i NiŚOZ w związku z zagrożeniem koronawirusem.
Product manager LEX Ochrona zdrowia oraz LEX Medica