Skutki orzecznictwa TSUE dla polskiego prawa autorskiego
W ciągu ostatnich 25 lat Trybunał Sprawiedliwości UE wydał prawie 100 orzeczeń dotyczących prawa autorskiego. Ponad połowa z nich przypada na okres ostatnich 5 lat. Zdaniem ekspertów, w przypadku blisko 40 orzeczeń można mówić o istotnych skutkach dla polskiej regulacji tego przedmiotu.
Wskazanej problematyce poświęcona jest monografia "Prawo autorskie. Komentarz do wybranego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE" pod redakcją prof. Ryszarda Markiewicza i dr Ewy Laskowskiej-Litak. Jest ona dostępna m.in. w programie LEX Prawo Europejskie.
Orzecznictwo TSUE dotyczące prawa autorskiego
Komentowane w publikacji wyroki odnoszą się do podstawowych pięciu kategorii tematycznych z zakresu prawa autorskiego, czy szerzej prawa własności intelektualnej:
- pojęcia przedmiotu ochrony,
- treści praw wyłącznych,
- ograniczeń praw wyłącznych,
- egzekwowania praw własności intelektualnej oraz
- ewentualnej kolizji praw.
Każdy z jednostkowych komentarzy zawiera:
- opis stanu faktycznego,
- odniesienie się do ewentualnej opinii rzecznika generalnego (jeśli taka była wydawana w sprawie),
- komentarz do podstawowych problemów prawnych, jakie pojawiają się w wyroku, oraz
- omówienie skutków komentowanego orzeczenia dla prawa polskiego.
Skutki orzeczeń TSUE dla polskiego prawa autorskiego
Autorzy monografii wybrali 36 orzeczeń TSUE, które ich zdaniem mają wpływ na stosowanie przepisów polskiego prawa autorskiego, czy szerzej prawa własności intelektualnej. Tytułem tylko przykładu wśród tych orzeczeń można wymienić następujące wyroki:
- wyrok w sprawie Flos, który doprowadził do uchylenia art. 116 p.w.p.,
- wyrok w sprawie Marco Del Corso, który posłużył jako rodzaj precedensu istotnego dla interpretacji zakresu dozwolonego użytku określonego w art. 24 ust. 2 pr. aut.,
- wyrok w sprawie UsedSoft, który zmienia postrzeganie kopii elektronicznej i fizycznego egzemplarza programu komputerowego,
- wyrok w sprawie Amazon, który zdaniem autora komentarza do orzeczenia zawartego w monografii, sprawia, że system godziwej rekompensaty przewidziany w art. 20 pr. aut., w ramach którego dochodzi do pobierania opłat za czynności wykraczające poza zakres art. 5 ust. 2 lit. b) dyrektywy 2001/29, jest sprzeczny z prawem unijnym,
- wyrok w sprawie Ulmer, który, jak pisze inny komentator, może mieć istotne znaczenie dla analizy kwestii dopuszczalności zezwalania na drukowanie lub zapisywanie na dyskach zewnętrznych użytkowników kopii udostępnianych przez bibliotek utworów, czy
- wyrok w sprawie Dimensione, który wywiera istotny wpływ na sposób rozumienia treści wyłącznego prawa wprowadzania do obrotu w polskiej ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Warte podkreślenia jest to, że wszystkie powyższe sprawy zostały rozstrzygnięte na podstawie pytań prejudycjalnych kierowanych przez sądy krajowe. Jeśli poszukujesz pytań polskich sądów do Trybunału Sprawiedliwości UE, zajrzyj TUTAJ>.
Jeżeli interesujesz się prawem autorskim UE, przeczytaj również:
Dyrektywa ACTA 2: wyjaśniamy kontrowersje>
Rafał Bujalski
Product manager
LEX Prawo Europejskie
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.