Tarcza antykryzysowa w postaci procedur podatkowych
Prace nad specustawą zwaną Tarczą antykryzysową zostały zakończone. Zawiera ona rozwiązania ważne dla wszystkich podatników i wszystkich branż. Tarcza ma ochronić firmy i pracowników przed skutkami epidemii. Czy rządowy pakiet pomocowy zagwarantuje stabilność finansową podatników? Jego podatkowe aspekty przedstawiamy w postaci procedur podatkowych.
Nowe procedury podatkowe dostępne w LEX:
Przepisy tej uchwalonej w ekspresowym tempie ustawy zostały już także omówione w postaci procedur podatkowych. Sukcesywnie będą powstawać nowe procedury. W tej chwili istnieją następujące procedury:
- Darowizny – możliwość odliczenia darowizny na cele przeciwdziałania pandemii koronawirusa – procedura ma na celu zaprezentowanie zasad odliczania w podatku dochodowym darowizn przekazanych określonym podmiotom na cele przeciwdziałania epidemii COVID-19,w zakresie w jakim darowizny te nie podlegają odliczeniu na zasadach ogólnych.
- Możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych służących do produkcji przeciwko pandemii koronawirusa – procedura ma na celu przedstawienie zasad i warunków jednorazowej amortyzacji środków trwałych, które służą do produkcji określonych towarów istotnych dla przeciwdziałania COVID-19. Ta jednorazowa amortyzacja byłaby dokonywana całkowicie odrębnie od amortyzacji na podstawie przepisów ogólnych.
- Możliwość odliczenia ulgi B+R przy zaliczkach na podatek w związku z pandemią koronawirusa – procedura ma na celu zaprezentowanie warunków odliczenia kosztów kwalifikowanych działalności B+R już przy obliczaniu zaliczek na podatek. Ta szczególna możliwość dotyczy podatników, którzy będą podejmować działalność B+R, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19.
- Możliwość odroczenia wpłaty zaliczek na podatek od wynagrodzeń w związku z pandemią koronawirusa – procedura ma na celu przedstawienie możliwości odroczenia terminu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy pobranych przez płatnika od wynagrodzeń ze stosunku pracy i pokrewnych, od niektórych przychodów z działalności wykonywanej osobiście oraz praw majątkowych.
- Możliwość rezygnacji z zaliczek uproszczonych w związku z pandemią koronawirusa – procedura ma na celu zaprezentowanie możliwości odejścia przez podatników płacących zaliczki uproszczone w podatkach dochodowych od płacenia ich w tej formie w trakcie 2020 r. i rozpoczęcie obliczania zaliczek na zasadach ogólnych.
- Możliwość rozliczenia straty za 2020 r. z dochodem za 2019 r. w związku z pandemią koronawirusa – procedura ma na celu przedstawienie uprawnienia do wstecznego rozliczenia starty podatkowej za 2020 r. z dochodem, jaki wystąpił u podatnika w 2019 r., w związku z przepisami wprowadzanymi w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
- Odroczenie terminu płatności minimalnego podatku dochodowego od budynków w związku z pandemią koronawirusa – procedura ma na celu zaprezentowanie warunków pozwalających na odroczenie terminu płatności tzw. minimalnego podatku dochodowego od budynków za marzec–maj 2020 r., w związku z przepisami wprowadzanymi w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
- Narzędzia podatkowe wspierające zwalczanie pandemii koronawirusa – procedura ma na celu wskazanie możliwych narzędzi podatkowych mogących złagodzić skutki gospodarcze pandemii koronawirusa, których będą mogli skorzystać podatnicy, a w szczególności przedsiębiorcy.
- Nieuwzględnianie przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy tzw. złych długów w związku z pandemią koronawirusa – procedura ma na celu przedstawienie warunków pozwalających na niepowiększanie podstawy obliczenia zaliczki o tzw. złe długi, w związku z przepisami wprowadzanymi w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
Zachęcamy do zapoznania się z tymi nowymi dokumentami!
redaktor naczelna "Przeglądu Podatkowego"
product manager Procedury Biznes