Już 21 sierpnia zaczną obowiązywać niektóre przepisy dużej reformy KPC - zobacz co się zmieni!
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego zmienia prawie 300 artykułów ustawy. Co do zasady zmiany wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Część przepisów wchodzi jednak w życie już 21 sierpnia.
W dniu 4.7.2019 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zmienia prawie 300 artykułów KPC. Co do zasady zmiany wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Część przepisów wchodzi jednak w życie już 21 sierpnia, czyli 14 dni od dnia ogłoszenia. Nowelizacja została opublikowana 6 sierpnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw poz. 1469.
Co się zmieni w procedurze cywilnej
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego stanowi największą zmianę procedury cywilnej od nowelizacji z 2012 r. Ze względu na swoją obszerność i zakres ma ogromne znaczenie dla przebiegu postępowania cywilnego. Wprowadza ona szereg rewolucyjnych rozwiązań, m.in.:
- posiedzenia organizacyjne, na których będą tworzone plany rozprawy,
- nowe obowiązki dla stron i pełnomocników procesowych,
- regulacje ograniczające możliwość wnoszenia zarzutów potrącenia,
- przywrócenie odrębnego postępowania gospodarczego dla przedsiębiorców,
- mechanizmy zapobiegające obstrukcji procesowej,
- zmiany dotyczące gromadzenia materiału dowodowego,
- przemodelowanie instytucji zażalenia oraz
- zmiany w zakresie wysokości opłat sądowych od pism procesowych.
Jeśli chcesz się dowiedzieć co zmieni się w procedurze cywilnej już za kilka dni, zapoznaj się z dostępnym w programie LEX zestawieniem zmian - Reforma KPC - przepisy, które wchodzą w życie już 21 sierpnia 2019 r.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze zmieni się w procedurze cywilnej - zapisz się na bezpłatne szkolenia online poświęcone nowelizacji KPC.
Katarzyna Irytowska
product manager LEX Kancelaria Prawna
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.