Jak rozliczyć świadczenia zdrowotne udzielane w związku przeciwdziałaniem koronawirusowi?
Walka z epidemią koronawirusa w Polsce, wymusiła wprowadzenie znaczących zmian w przepisach dotyczących funkcjonowania opieki zdrowotnej. Modyfikacje te objęły również zasady sprawozdawania oraz rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ (w ich ramach wprowadzono m.in. specjalne zasady rozliczania świadczeń udzielanych w związku ze zwalczaniem COVID-19).
Mnogość regulacji oraz częstotliwość zmian m.in. w zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 powoduje jednak, że podmiotom leczniczym trudno jest odnaleźć się w zawiłych regulacjach.
Wyjaśnimy wątpliwości dotyczące rozliczania świadczeń koronawirusowych
Chcąc przedstawić krok po kroku, jakie są warunki rozliczenia tych świadczeń, formy ich finansowania oraz jakie obowiązki sprawozdawcze ciążą na świadczeniodawcy opublikowaliśmy w LEX specjalny komentarz praktyczny. W jego ramach dowiesz się m.in.
- jak skrócono terminy w zakresie rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej,
- kiedy istnieje możliwość wypłaty wynagrodzenia świadczeniodawcom zmniejszającym wolumen udzielanych świadczeń w związku z ograniczeniem działalności,
- jak wygląda proces sprawozdawania oraz warunki rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z COVID,
- na jaki okres zawieszono obowiązek w zakresie przekazywania list oczekujących
- w jakich przypadkach świadczenia związane z COVID-19 finansowane są w formie opłaty ryczałtowej za utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń, a kiedy według cen świadczeń opieki zdrowotnej.
Product manager LEX Ochrona Zdrowia oraz LEX Medica