UE chce chronić oznaczenia geograficzne produktów rzemieślniczych i przemysłowych tak samo jak produktów spożywczych
Produkty takie jak biżuteria, wyroby włókiennicze, szkło, czy porcelana będą mogły być chronione w Unii jako oznaczenia geograficzne. Oznacza to, że skorzystają one z podobnych gwarancji, jak to ma miejsce obecnie w przypadku win, napojów spirytusowych, produktów spożywczych oraz innych produktów rolnych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został właśnie uzgodniony przez Radę UE i będzie teraz przedmiotem negocjacji tej instytucji z Parlamentem Europejskim.
Produkty rzemieślnicze i przemysłowe takie jak biżuteria, wyroby włókiennicze, szkło, czy porcelana będą mogły być chronione w Unii jako oznaczenia geograficzne. Oznacza to, że skorzystają one z podobnych gwarancji, jak to ma miejsce obecnie w przypadku win, napojów spirytusowych, produktów spożywczych oraz innych produktów rolnych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został właśnie uzgodniony przez Radę UE i będzie teraz przedmiotem negocjacji tej instytucji z Parlamentem Europejskim.
Ogólnounijna ochrona tego rodzaju własności intelektualnej opierać ma się na oryginalności i autentyczności tradycyjnych praktyk w regionach, z których pochodzi dany produkt. Będzie ona mogła dotyczyć takich powszechnie znanych produktów jak np.: porcelana z Bolesławca, kryształy z Czech, tweed z Donegal czy sztućce z Solingen.
W produkcie LEX Prawo Europejskie została właśnie udostępniona analiza, która przybliża nową regulację. Z analizy można dowiedzieć się m.in.:
- do jakich produktów rzemieślniczych i przemysłowych będzie miało zastosowanie projektowane rozporządzenie,
- jakie przesłanki musi spełniać dany produkt, aby móc skorzystać z ochrony jako oznaczenie geograficzne,
- jak wyglądać będzie procedura rejestracji oznaczeń geograficznych,
- czy ochrona oznaczeń przedmiotowych produktów dotyczyć będzie również internetu i państw nienależących do Unii,
- jakie konkretne korzyści przyniesie nowa regulacja producentom i innym podmiotom.
Więcej na temat samego projektu - zob.:
product manager LEX Prawo Europejskie