Rozpoznawanie spraw w postępowaniach cywilnych podczas epidemii koronawirusa
Panująca w Polsce epidemia wymusza kolejne szczególne rozwiązania prawne. W wypadku postępowania cywilnego, Tarcza 3.0 wprowadziła zmiany dotyczące rozpoznawania spraw w postępowaniach cywilnych podczas epidemii koronawirusa. Nowości dotyczą między innymi przeprowadzenia posiedzenia niejawnego w celu rozpoznania sprawy.
Najlepiej zmiany te widać na schemacie autorstwa Pawła Wiśniewskiego, zamieszczonym w: Rozpoznawanie spraw w postępowaniach cywilnych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19.
W publikacji opisano trzy nowe zagadnienia związane z postępowaniem cywilnym w dobie koronawirusa.
Rozprawa odmiejscowiona w postępowaniu cywilnym
Prawodawca wyraźnie przewidział sytuację, w której rozprawę lub posiedzenie jawne można zorganizować i przeprowadzić na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku.
Osoby uczestniczące w takiej rozprawie czy posiedzeniu jawnym nie muszą wtedy przebywać w budynku sądu.
Chodzi tu przede wszystkim o unikanie zagrożenia dla zdrowia dla wszystkich osób, które biorą udział w takiej rozprawie, czy posiedzeniu jawnym.
Przeprowadzenie posiedzenia niejawnego zamiast rozprawy lub posiedzenia
W tym wypadku również względy bezpieczeństwa związanego ze zdrowiem osób uczestniczących w postępowaniu mają kluczowe znaczenie.
Innym warunkiem jest przekonanie przewodniczącego o konieczności rozpoznania sprawy, przy jednoczesnych braku możliwości przeprowadzenia rozprawy lub posiedzenia jawnego na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku.
Żadna ze stron nie może się jednak sprzeciwić takiemu rozwiązaniu.
Zamknięcie rozprawy i wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym
Jeśli sąd przeprowadził już całe postępowanie dowodowe, może zadecydować by zamknąć rozprawę i wydać orzeczenie na posiedzeniu niejawnym.
Warunkiem jest wpierw odebranie od stron lub uczestników postępowania stanowisk na piśmie.
product manager Działu Legal