Ryczałt dla informatyków i programistów
Wielu informatyków i programistów, których koszty związane z prowadzoną działalnością są relatywnie niskie, decyduje się na skorzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawki ryczałtu przewidziane dla tego rodzaju usług są bowiem często korzystniejsze niż te obowiązujące w przypadku skali podatkowej lub podatku liniowego. W praktyce jednak wybór właściwej stawki ryczałtu dla konkretnej usługi informatycznej bywa niełatwy.
Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach tzw. Polskiego Ładu sprawiły, że wielu przedsiębiorców świadczących różnego rodzaju usługi w zakresie szeroko pojętych technologii informatycznych zdecydowało się na wybór opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W porównaniu z rozliczeniem według skali podatkowej (12% i 32%) czy na zasadach podatku liniowego (19%) opodatkowanie ryczałtem często wydaje się bardziej atrakcyjną alternatywą, pozwalającą na prostsze, a jednocześnie korzystniejsze opodatkowanie prowadzonej działalności gospodarczej.
Dwie stawki ryczałtu dla usług informatycznych - 8,5% lub 12%
Od 2022 r. branża IT porusza się w obrębie dwóch stawek ryczałtu, a mianowicie 8,5% lub 12%. Przez dłuższy czas organy podatkowe zgadzały się, by część usług z branży IT była objęta stawką 8,5%. Z niższej stawki mogli korzystać informatycy, którzy nie wykonują usług związanych z oprogramowaniem, z doradztwem w zakresie oprogramowania ani doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (dla których stawka wynosi 12%). Obecnie jednak zastosowanie stawki 8,5% jest uznawane za ryzykowne. Na przełomie 2022 i 2023 r. organy podatkowe zmieniły zdanie i zgodnie z nowym stanowiskiem informatyk prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musi rozliczać wszystkie usługi według stawki 12%.
Spór o usługi związane z oprogramowaniem
Spory dotyczą definicji usług związanych z oprogramowaniem. Na początku 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił stanowisko w tej sprawie, mimo iż przepisy pozostały bez zmian. Twierdzi, że co do zasady wszystkie usługi w branży IT są związane z oprogramowaniem i należy je rozliczać stawką ryczałtu wynoszącą 12%. Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, oprogramowanie należy rozumieć szerzej niż "programowanie". W wydawanych interpretacjach indywidualnych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreśla, że art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wprowadzając 12% stawkę podatku dla usług związanych z oprogramowaniem, nie precyzuje wymaganego charakteru tego związku. Zdaniem organu podatkowego, za związane z oprogramowaniem należy więc uznać zarówno te usługi, które są związane z oprogramowaniem bezpośrednio, jak i takie, w przypadku których związek ten jest jedynie pośredni. Problem jednak polega na tym, że usługi IT są zwykle bardzo złożone i właściwie każdy informatyk świadczy w mniejszym lub większym stopniu usługi związane z oprogramowaniem (firmware lub software), nawet jeśli nie pisze stricte programów komputerowych.
Znaczenie klasyfikacji PKWiU
Na potrzeby opodatkowania ryczałtem poszczególne rodzaje usług są w przeważającej mierze definiowane na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4.09.2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Klasyfikacja danej usługi zgodnie z PKWiU, co do zasady, będzie zatem determinować właściwą dla niej stawkę podatku.
Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEX Księgowość i przekonaj się, jak szybko i wygodnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. |
Tomasz Kręski
Product Manager
Księgowość i Podatki