Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Chcesz zostać rzecznikiem patentowym? Sprawdź jak to zrobić!

18 listopada 2024

Rzecznik patentowy to zawód łączący wiedzę prawną, techniczną oraz biznesową. Chociaż to praca wymagająca (zwłaszcza interdyscyplinarnych umiejętności), to daje wiele możliwości rozwoju i satysfakcji. Kim dokładnie jest rzecznik patentowy, czym się zajmuje i jakie wymagania należy spełnić, aby nim zostać?

W erze globalizacji ochrona własności przemysłowej zyskuje na znaczeniu. Dlatego właśnie zawód rzecznika patentowego staje się coraz bardziej pożądany i popularny, a chętnych nie odstrasza nawet wizja posiadania wszechstronnej wiedzy na wielu płaszczyznach.

 

Kim jest rzecznik patentowy?

Nie ulega wątpliwości, że rzecznik patentowy jest jednym z zawodów zaufania publicznego. Bardziej szczegółowo można natomiast określić go jako wyspecjalizowanego, interdyscyplinarnego eksperta, który zajmuje się ochroną własności intelektualnej. Rzecznik patentowy nie musi być prawnikiem, ale musi posiadać wykształcenie będące pomocne w wykonywaniu zawodu, np. techniczne lub ścisłe. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku spraw ochrony wynalazków jako rozwiązań technicznych. 

Warto nadmienić, że rzecznicy mogą wykonywać swoją codzienną pracę na wiele sposób, np. w formie kancelarii patentowych lub na podstawie umowy o pracę w danym podmiocie (kancelarie, przedsiębiorstwa, jednostki badawcze, uniwersytety). W kancelariach patentowych najczęściej skupiani są specjaliści z różnych dziedzin.

 

Czym zajmuje się rzecznik patentowy?

W skrócie: rzecznik patentowy świadczy pomoc prawną i techniczną. Co oznacza to w praktyce? W każdym przypadku rzecznik musi zorientować się w sprawie, z którą przychodzi klient i ustalić jaki zakres ochrony będzie dla niego najlepszy. Jego codzienne obowiązki obejmują, między innymi sporządzenie opinii prawnych oraz porad i konsultacji.

Naturalnie bada także stany prawny przedmiotów podlegających ochronie, a także posiada uprawnienia do zastępstwa prawnym i procesowego. Występuje również w charakterze pełnomocnika w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej (poza sprawami karnymi i karno-skarbowymi).

Sprawy można podzielić na dwa rodzaje:

  • dotyczące praw wyłącznych przed urzędem patentowym - wówczas rzecznik patentowy prowadzi sprawę mającą na celu uzyskania ochrony
  • dotyczące sfery ochrony już uzyskanych praw - rzecznik wypracowuje w takim wypadku najbardziej skuteczną i efektywną strategię mającą na celu ochronę praw swojego klienta

 

Jak zostać rzecznikiem patentowym?

Aplikacja rzecznikowska to szkolenie przygotowujące do wykonywania zawodu. Podczas niej przyszli rzecznicy patentowi praktykują w kancelariach pod okiem swojego patrona. Po uzyskaniu uprawnień, czyli uzyskaniu wpisu na listę rzeczników patentowych, można prowadzić samodzielną działalność zawodową.

Nabór na aplikację, podobnie jak w przypadku aplikacji prawniczych, odbywa się raz w roku, a czas trwania wynosi trzy lata. Egzamin konkursowy przeprowadzany jest w formie pisemnej i jest odpłatny w wysokości nie wyższej niż dwadzieścia procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym rok przeprowadzenia egzaminu.

Po zdaniu egzaminu oraz wpisaniu na listę aplikantów rzecznikowskich, patrona (który musi być rzecznikiem patentowym) indywidualnie wyznacza Krajowa Rada Rzeczników Patentowych w drodze uchwały. W odróżnieniu od aplikacji prawniczych, gdzie opłata za aplikację jest stała, tu wysokość opłaty rocznej za aplikację nie może być wyższa niż dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia kolejnego roku aplikacji.

 

Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEXOTEKA i przekonaj się, jak szybko i wygodnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz.

 

Podział majątku wspólnego małżonków

Małgorzata Milewicz-Stobińska

Product Manager

LEXOTEKA

Czytaj więcej w dostępie testowym
Polecamy między innymi:
Masz dostęp do LEX-a? Zaloguj się
Nie masz dostępu do LEX-a? Zamów dostęp testowy