Jakie obowiązki nakłada specustawa o koronowirusie na podmioty lecznicze?
8 marca weszła w życie specustawa dotycząca przeciwdziałania koronawirusowi. Nakłada ona na podmioty lecznicze szereg zadań związanych z zapobieganiem jego rozprzestrzeniania się na terytorium Polski. Dowiedz się co czeka szpitale i przychodnie oraz jakie dodatkowe obowiązki mogą zostać nałożone na placówki medyczne w przypadku stanu zagrożenia epidemicznego.
Pojawienie się w Polsce koronowirusa wymusiło na władzach krajowych podjęcie stanowczych działań. Mając na względzie dostosowanie regulacji sanitarno-epidemiologicznych do bieżącej sytuacji, ogłoszono 8 marca specjalną ustawę Dostęp po zalogowaniu o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wspomniany akt nakłada na podmioty lecznicze szereg obowiązków w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.
Co ustawa oznacza dla placówek medycznych?
Mając na względzie kompleksowe omówienie wpływu wspomnianej specustawy na funkcjonowanie szpitali oraz innych placówek, opublikowaliśmy w LEX nowy komentarz praktyczny. Nasza ekspertka udziela w nim m.in. odpowiedzi na takie pytania jak:
- Które podmioty będą zobligowane do udzielania świadczeń w związku z przeciwdziałaniem COVID-19?
- Jakie będą zasady finansowania wspomnianych świadczeń?
- Kto i na jakich zasad będzie mógł nałożyć szczególne obowiązki na placówki medyczne w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego (a także czego zadania te mogą dotyczyć)?
- W jakich przypadkach podmioty lecznicze będą zwolnione ze stosowania procedur budowlanych oraz zamówień publicznych?
- Jakie uprawnienia względem podmiotów leczniczych czy hurtowni farmaceutycznych zostały przyznane inspektorom sanitarnym?
- Zadania i obowiązki podmiotów leczniczych wynikające ze specustawy o koronawirusie
Masz dostęp do LEX? Zaloguj się | Nie masz dostępu? Zamów ofertę
Product manager ochrona zdrowia