Spór o uprawnionych z tytułu służebności przesyłu - nowa linia orzecznicza
Sądy nie są zgodne co do tego, czy uprawnionym z tytułu służebności przesyłu może być przedsiębiorca będący właścicielem urządzeń przesyłowych lub mający zamiar je wybudować, czy także przedsiębiorca, który prowadzi działalność przesyłową, ale nie jest właścicielem urządzeń i nie zamierza ich wybudować.
Anna Mejka, w linii orzeczniczej "Uprawniony z tytułu służebności przesyłu", dostępnej w programie LEX, wskazuje, że w przepisie art. 305(1) k.c. mowa jest jedynie o przedsiębiorcy, a nie o przedsiębiorcy, który prowadzi działalność przesyłową i wykorzystuje do tego celu urządzenia przesyłowe stanowiące jego własność.
W efekcie nie jest do końca jasne, kto jest uprawionym z tytułu służebności przesyłu.
W części orzeczeń można spotkać się z poglądem sprowadzającym się do tezy, zgodnie z którą uprawnionym z tytułu służebności przesyłu może być zarówno przedsiębiorca, który jest właścicielem urządzeń przesyłowych lub zamierza je wybudować, jak również przedsiębiorca prowadzący działalność sieciową niebędący właścicielem urządzeń sieciowych.
W innych orzeczeniach można zaś spotkać się ze stwierdzeniem, że uprawnionym z tytułu służebności przesyłu może być wyłącznie przedsiębiorca będący właścicielem urządzeń przesyłowych lub mający zamiar je wybudować.
W linii orzeczniczej "Uprawniony z tytułu służebności przesyłu" znalazła się analiza aktualnego orzecznictwa, w oparciu o którą można zaobserwować obecną tendencję w orzekaniu.
Możesz kliknąć i wejść do innych linii orzeczniczych
Służebność przesyłu stanowi zagadnienie, które jest źródłem wielu problemów związanych ze stosowaniem przepisów prawnych jej dotyczących, co również doczekało się omówień w ramach linii orzeczniczych dostępnych w programie LEX. Wystarczy tu wskazać kwestie związane z:
- zakresem służebności przesyłu
- wynagrodzeniem za korzystanie ze służebności przesyłu po wprowadzeniu instytucji służebności przesyłu do Kodeksu cywilnego
- roszczeniami właściciela nieruchomości obciążonej o wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości po dacie stwierdzenia nabycia służebności przesyłu przez zasiedzenie
- kryteriami ustalania wysokości wynagrodzenia za korzystanie ze służebności przesyłu
- kryteriami ustalania wysokości wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu
- warunkami stwierdzenia zasiedzenia służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu
- dopuszczalnością ustanowienia służebności przesyłu na prawie użytkowania wieczystego
- opodatkowaniem wynagrodzenia związanego z ustanowieniem służebności przesyłu.
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.
Wojciech Kowalski
product manager