Czy instytucje finansowe powinny zaktualizować wewnętrzną ocenę ryzyka? Sprawozdanie Komisji Europejskiej w sprawie oceny ryzyka AML i CFT
Nowe sprawozdanie Komisji Europejskiej w sprawie oceny ryzyka AML i CFT wymusza na instytucjach finansowych przeprowadzenie aktualizacji ich wewnętrznej oceny ryzyka. Metodologia i zalecenia zawarte w sprawozdaniu niewystarczająco precyzują, jak w praktyce ma wyglądać aktualizacja, dlatego ważne jest dokładne przeanalizowanie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Czym jest sprawozdanie?
27.10.2022 r. opublikowano sprawozdanie w sprawie oceny ryzyka związanego z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, które ma wpływ na rynek wewnętrzny i dotyczy działalności transgranicznej. Składają się na nie dwa dokumenty:
- tekst ponadnarodowej oceny ryzyka
- szczegółowy oraz bardzo obszerny dokument roboczy służb Komisji.
Mają one łącznie zapewnić pełen obraz ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w skali unijnej oraz kompleksowo określić rodzaje ryzyka występujące we wszystkich obszarach istotnych z punktu widzenia AML. Przedstawiają również szereg zaleceń, które instytucje zobowiązane powinny wdrożyć w celu mitygacji tych ryzyk.
Wybrane obszary zagrożeń na rynku finansowym
W sprawozdaniu wskazuje się, że większość zidentyfikowanych zagrożeń i przypadków narażenia w zakresie oferowanych produktów i świadczonych usług w sektorze finansowym wskazanych w poprzednich ponadnarodowych ocenach ryzyka nadal pozostaje istotna i aktualna.
Poważnym zagrożeniem dla systemu finansowego pozostaje narażenie związane z beneficjentami rzeczywistymi – banki w dalszym ciągu nie są w stanie szybko potwierdzić tożsamości rzeczywistych właścicieli podmiotów gospodarczych.
Konieczność przeprowadzenia aktualizacji oceny ryzyka w instytucjach obowiązanych
Artykuł 27 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu zakłada obowiązek aktualizacji wewnętrznej oceny ryzyka w związku ze zmianami jego czynników, dotyczących klientów, państw lub obszarów geograficznych, produktów i usług, a także w związku ze zmianami w dokumencie krajowej oceny ryzyka lub sprawozdania. Sam fakt opublikowania sprawozdania wiąże się w związku z tym z koniecznością przeprowadzenia aktualizacji oceny ryzyka w instytucjach obowiązanych.
Wartościowym źródłem informacji jest opis metodyki przygotowywania oceny ryzyka zawarty w dokumencie roboczym, który może przyczynić się do udoskonalenia metod i założeń przyjmowanych w ocenach ryzyka poszczególnych instytucji zobowiązanych.
Więcej na ten temat dowiesz się z komentarza praktycznego "Sprawozdanie Komisji Europejskiej w sprawie oceny ryzyka AML i CFT - jak instytucje finansowe powinny zaktualizować wewnętrzną ocenę ryzyka" dostępnego w LEX Banki.
Product Manager LEX Banki