Terminy wniesienia apelacji i innych środków zaskarżenia w postępowaniu cywilnym w dobie epidemii koronawirusa
Apelacja i inne środki zaskarżenia w postępowaniu cywilnym są badane pod kątem ich dopuszczalności. Jednym z kryteriów branych pod uwagę jest zachowanie terminu do ich wniesienia. Epidemia koronawirusa w istotny sposób wpłynęła na kwestię dopuszczalności ich wniesienia.
Robert Bełczącki w procedurach:
- Badanie dopuszczalności apelacji przed sądem drugiej instancji ze względu na zachowanie terminu do jej wniesienia
- Badanie dopuszczalności zażalenia przed sądem drugiej instancji ze względu na zachowanie terminu do jego wniesienia
- Badanie dopuszczalności skargi kasacyjnej przed sądem drugiej instancji ze względu na zachowanie terminu do jej wniesienia
- Badanie dopuszczalności skargi o wznowienie przed sądem pierwszej albo drugiej instancji ze względu na zachowanie terminu do jej wniesienia
- Badanie dopuszczalności skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego ze względu na zachowanie terminu do jej wniesienia
analizuje wpływ ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374; dalej: specustawa koronawirusowa), zmienionej - póki co - dwoma tarczami antykryzysowymi, na bieg terminów do wniesienia wymienionych środków zaskarżenia.
Problem z datą początku terminu
Jak komentuje Robert Bełczącki, względy celowościowe i pragmatyczne sprawiają, że można bronić poglądu, iż norma z art. 15zzs ust. 1 pkt 1 specustawy koronawirusowej, stanowiąca, że bieg terminów procesowych w postępowaniach sądowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres, znajduje zastosowanie od dnia 14 marca 2020 r., tj. od dnia ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Niemniej przepis art. 15zzs ust. 1 pkt 1 specustawy koronawirusowej został dodany dopiero z dniem 31 marca 2020 r., a prawodawca nie przewidział dla niego mocy wstecznej obowiązywania, co jest argumentem za tym, by dopiero od tej daty liczyć m.in. zawieszenie biegu terminów postępowania.
Przypadki szczególne
Zgodnie z art. 15zzs ust. 2 specustawy koronawirusowej wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenie biegu terminów, nie dotyczy:
- terminów w rozpoznawanych przez sądy sprawach wskazanych w art. 14a ust. 4 i 5 specustawy koronawirusowej (tzw. sprawy pilne),
- terminów w sprawach wyboru lub powołania organów, których kadencje są określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
- terminów wyborów do organów jednostek samorządu terytorialnego oraz
- terminów w sprawach wniosków i pytań prawnych do Trybunału Konstytucyjnego.
Ponadto wstrzymania rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminów nie stosuje się do terminów związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Od dnia 18 kwietnia 2020 r. art. 15zzs ust. 1 specustawy koronawirusowej nie znajduje także zastosowania w postępowaniach sądowych dotyczących infrastruktury telekomunikacyjnej w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2019 r. poz. 2460).
product manager Działu Legal