Umorzenie postępowania egzekucyjnego w związku z bezczynnością wierzyciela
Postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu jeżeli wierzyciel w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania. Nie chodzi zatem o jakąkolwiek aktywność wierzyciela, lecz taką, która jest potrzebna do prowadzenia egzekucji w świetle przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Wierzyciel musi liczyć się z tym, że brak aktywnego popierania egzekucji spowoduje zakończenie postępowania egzekucyjnego.
Jak wskazuje Paweł Wiśniewski w: Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu w razie bezczynności wierzyciela Dostęp po zalogowaniu , umorzenie z tego powodu nie będzie miało miejsca wypadku:
- prowadzenia egzekucji grzywien i kar pieniężnych orzeczonych w postępowaniu cywilnym, a także opłat sądowych i innych kosztów postępowania w sprawach cywilnych, przysługujących Skarbowi Państwa,
- egzekucji świadczeń alimentacyjnych, z zastrzeżeniem, że wyłączenie nie dotyczy egzekucji prowadzonej z nieruchomości.
Jak liczyć 6 miesięcy?
Sześciomiesięczny termin na podjęcie wymaganej czynności przez wierzyciela biegnie od ostatniej czynności organu egzekucyjnego, a nie od ostatniej czynności wierzyciela bądź od momentu, w którym czynność wierzyciela miała nastąpić. W razie zawieszenia postępowania, termin biegnie od dnia ustania przyczyny zawieszenia.
Które czynności wierzyciela są niezbędne?
Przykładami czynności wierzyciela niezbędnych do dalszego prowadzenia postępowania egzekucyjnego są:
- wskazanie adresu zamieszkania dłużnika,
- złożenie wniosku o ustanowienie kuratora dla dłużnika, którego miejsce pobytu nie jest znane,
- uiszczenie zaliczki na wydatki komornika sądowego, bądź wydatki związane z prowadzeniem egzekucji sądowej przez sąd.
Kiedy ustaje przyczyna zawieszenia postępowania egzekucyjnego?
Paweł Wiśniewski zwraca uwagę, że w wypadku zawieszenia postępowania z powodu braku zdolności procesowej i przedstawiciela ustawowego dłużnika, przyczyna zawieszenia ustaje w razie ustanowienia przedstawiciela ustawowego dłużnika.
W wypadku zawieszenia postępowania z powodu śmierci dłużnika, przyczyna zawieszenia ustaje w razie wydania przez sąd prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku bądź sporządzenia notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.
W wypadku zawieszenia postępowania na wniosek dłużnika ze względu na uchylenie natychmiastowej wykonalności tytułu wykonawczego lub wstrzymania wykonania tego tytułu, przyczyna zawieszenia ustaje z chwilą prawomocnego zakończenia postępowania, w której wydany został tytuł wykonawczy.
Jedynie w wypadku zawieszenia postępowania na wniosek wierzyciela przyjmuje się, że termin na złożenie przez wierzyciela wniosku o podjęcie postępowania biegnie już od chwili zawieszenia postępowania.
- Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu
Masz dostęp do programu? Zaloguj się | Nie masz dostępu? Zapytaj o ofertę
product manager Działu Legal