Nowa procedura antyprzemocowa już obowiązuje
Od 30 listopada obowiązuje nowa procedura szybkiego reagowania wobec sprawców przemocy domowej. Zapewnia ona możliwość szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Na czym dokładnie polega?
Od 30.11.2020 r., poszerzony został katalog postępowań nieprocesowych o postępowanie nieprocesowe w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Jest to kolejna nowa regulacja w procedurze cywilnej.
Nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy
Nowa procedura w kpc zawiera rozwiązania szczególne, które różnią to postępowanie od innych postępowań nieprocesowych, kładąc duży nacisk zwłaszcza na szybkość rozpoznania spraw do niego skierowanych. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania. Sąd rozpoznaje sprawę w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym. Postanowienie zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku. Staje się ono wykonalne z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności.
Nowe uprawnienia dla Policji i Żandarmerii Wojskowej
Także od 30.11.2020 r. Policja (oraz Żandarmeria Wojskowa) dysponuje nowym środkiem reagowania na przemoc domową (i spowodowane nią zagrożenie), jakim jest nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Ma on zapewnić możliwość szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Jak pisze Michał Burtowy w komentarzu dostępnym w LEX - Nowa procedura szybkiego reagowania wobec sprawców przemocy domowej, procedurę stosowania nowych przepisów dotyczących wydania nakazu lub zakazu można podzielić na następujące po sobie etapy, z tym że czasem mogą one następować bezpośrednio po sobie (np. w razie interwencji podczas nieobecności sprawcy), a na niektórych stadiach procedury decyzja o wyborze sposobu postępowania będzie należała do funkcjonariuszy Policji; nie wszystkie etapy muszą też zaistnieć w każdym przypadku. Możemy więc wyróżnić:
- powzięcie wiedzy przez Policję,
- wydanie nakazu lub zakazu wskutek podjętych czynności,
- alternatywnie podjęcie od razu po zgłoszeniu interwencji w mieszkaniu,
- czynności związane z doręczeniem wydanego nakazu lub zakazu,
- czynności opuszczenia mieszkania, które następują fakultatywnie,
- pouczenia wobec ofiary lub ofiar przemocy,
- fakultatywne zażalenie na wydanie nakazu lub zakazu,
- czynności w okresie obowiązywania nakazu lub zakazu.
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie - zaproszenie na szkolenie online
16 grudnia o godzinie 15.00 dr Olga Maria Piskowska, podczas szkolenia online, przedstawi nowe regulacje. Szkolenie adresowane jest do prawników prowadzących praktykę w zakresie spraw rodzinnych oraz spraw związanych z przemocą w rodzinie, a także innych organów działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podczas szkolenia przedstawione zostaną nowe regulacje w zakresie przeciwdziałania przemocy rodzinie.
Program szkolenia:
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie - wstęp,
- Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie,
- Sprawy o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbiżania się do mieszkania o jego bezpośredniego otoczenia - nowe postępowanie nieprocesowe w kpc
- Zmiany w ustawie o Policji,
- Konsekwencje zmian i ich potencjalny wpływ na praktykę organów działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Product manager LEX Kancelaria Prawna