Czy jest możliwe uwzględnienie kosztów prywatnej ekspertyzy w ramach odszkodowania?
Sporządzanie prywatnej ekspertyzy rzeczoznawcy ma częste miejsce w przypadku ubiegania się o odszkodowanie w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W orzecznictwie zarysowały się rozbieżności czy koszty tej ekspertyzy mogą być wliczone w odszkodowanie. W praktyce - czy zakład ubezpieczeniowy dolicza te koszty do wypłacanego odszkodowania.
Kiedy ekspertyza?
Ekspertyza jest zamawiana w momencie, gdy poszkodowany otrzymuje zaniżone odszkodowanie z ubezpieczenia OC. Próbując zakwestionować wyliczenia ubezpieczyciela posiłkuje się on wiedzą eksperta i zamawia ekspertyzę rzeczoznawcy. Jest to jeden z nielicznych sposobów do zareklamowania stanowiska zakładu ubezpieczeń. Wycena rzeczoznawcy jest narzędziem do prawidłowego sformułowania roszczenia odszkodowawczego poszkodowanego względem ubezpieczyciela. Ma to przełożenie w późniejszym etapie na koszty postępowania sądowego.
Czy ekspertyza jest popularna?
Poszkodowany zleca prywatną ekspertyzę nie tylko w przypadku ubiegania się o odszkodowanie w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zlecana jest również na przykład, gdy:
- potrzebna jest prywatna opinia lekarzy specjalistów przy ubieganiu się odszkodowania za szkody,
- przy ubezpieczeniu OC rolników.
Gdzie leży problem?
Sądy różnie podchodzą do uwzględniania kosztów prywatnej ekspertyzy w ramach odszkodowania. Wyróżnić można dwa zasadnicze poglądy, które wykształciły się na przestrzeni lat:
- zakłady ubezpieczeń doliczają koszty prywatnej ekspertyzy do odszkodowania,
- nie można uwzględnić takich kosztów, gdyż nie są bezpośrednio związane z wypadkiem.
Który pogląd dominuje?
Aby szerzej zapoznać się z przedmiotowym zagadnieniem zachęcam do przeczytania linii orzeczniczej autorstwa Łukasza Węgrzynowskiego "Czy koszty sporządzenia opinii prywatnej mogą zostać uwzględnione w ramach odszkodowania"
Autor uwzględniając najświeższe orzecznictwo (w tym wyrok SN z dnia 2 września 2019 r., sygn. III CZP 99/18) wskazał jakie są tendencje orzecznicze i jaki pogląd zaczyna dominować w polskim sądownictwie.
Poświęcasz dużo czasu na ustalenie, który pogląd w orzecznictwie jest dominujący? Idealną ofertą dla Ciebie jest Lex Linie Orzecznicze Zobacz ofertę>>
Zobacz również:
SN: Ubezpieczyciel płaci za eksperta wynajętego przez poszkodowanego
Katarzyna Baczyńska
product manager Działu Legal