UE wzmacnia współpracę w sprawach cywilnych i karnych między sądami krajowymi
Wyrazem tych intencji są trzy unijne inicjatywy, które ostatnio rozpoczęły swoje legislacyjne życie lub trafiły na kolejny jego etap. Pierwsza dotyczy wzajemnego uznawania pochodzenia dziecka. Druga – ułatwień w dostępie do e-materiałów dowodowych. Trzecia – cyfryzacji współpracy sądowej i dostępu do sądów.
W LEX Prawo Europejskie każda z tych inicjatyw została opatrzona odpowiednim redakcyjnym komentarzem, analizującym istotę wprowadzanych rozwiązań i zapewniającym dostęp do treści regulacji i formalnych danych znajdujących się w źródłowych bazach prawnych UE.
Wzajemne uznawanie pochodzenia dziecka
7 grudnia Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, które ma zharmonizować w Unii przepisy prawa prywatnego międzynarodowego dotyczące pochodzenia dziecka. Jednym z najważniejszych celów proponowanej regulacji jest zagwarantowanie, aby pochodzenie dziecka ustalone w jednym państwie członkowskim było uznawane w pozostałych bez specjalnej procedury. Chodzi tu zwłaszcza o takie kwestie jak: alimenty, dziedziczenie, piecza nad dzieckiem czy prawo rodziców do reprezentowania dziecka w sprawach szkolnych czy zdrowotnych.
Aby akt mógł wejść w życie, projekt Komisji musi zostać przyjęty jednomyślnie przez Radę po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego.
Więcej na ten temat - zob.: TUTAJ.
Będzie łatwiejszy dostęp do e-materiałów dowodowych
Z kolei tymczasowe porozumienie polityczne udało się osiągnąć unijnym współprawodawcom, czyli Radzie UE i Parlamentowi Europejskiemu w sprawie pakietu legislacyjnego o ułatwieniu dostępu do e-materiałów dowodowych. Składający się z rozporządzenia w sprawie europejskich nakazów wydania i zabezpieczenia dowodów i towarzyszącej mu dyrektywy pakiet ma uprościć i przyspieszyć uzyskiwanie przez policję i organy sądowe dowodów elektronicznych, takich jak wiadomości e-mail lub dokumenty umieszczone w chmurze, potrzebnych do prowadzenia dochodzeń, ścigania i skazywania przestępców i terrorystów. Zawarcie tymczasowego porozumienia przez unijnych współprawodawców oznacza, że kształt pakietu nie powinien już ulec zasadniczym zmianom. Podlegać ono będzie jeszcze oficjalnemu zatwierdzeniu przez obie instytucje.
Więcej na ten temat - zob.: TUTAJ.
Cyfryzacja współpracy sądowej i dostępu do sądów
Na innym - wcześniejszym - etapie procesu legislacyjnego znajdują się natomiast obecnie projekty rozporządzenia o cyfryzacji współpracy sądowej i dostępu do wymiaru sprawiedliwości oraz towarzyszącej rozporządzeniu dyrektywy. W tym przypadku Rada UE uzgodniła dopiero swoje stanowisko w stosunku do propozycji przedstawionej przez Komisję, które to stanowisko będzie teraz przedmiotem negocjacji Rady z Parlamentem Europejskim. Pakiet, na który składają się przedmiotowe akty, ma zwiększyć skuteczność i szybkość postępowań sądowych i ułatwić obywatelom dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Ma się to dokonać przede wszystkim poprzez europejski elektroniczny punkt dostępu, dzięki któremu obywatele i ich adwokaci będą mieli dostęp do postępowań transgranicznych w UE. Z bezpiecznych kanałów cyfrowych służących do komunikowania się ze sobą i wymieniania danych o sprawach cywilnych, handlowych i karnych będą mogły również skorzystać właściwe organy.
Więcej na ten temat - zob.: TUTAJ.
Rafał Bujalski
Product Manager
LEX Prawo Europejskie