Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym po reformie k.p.c.
Reforma postępowania z 2019 r. nie ominęła wydawania nakazów zapłaty w postępowaniu nakazowym. Postępowanie nakazowe - w mniejszym lub większym zakresie - zostało też dotknięte kolejnymi nowelizacjami procedury cywilnej w 2021, 2023 oraz 2024 r. Rolą przedmiotowego postępowania jest usprawnianie postępowania sądowego oraz odciążanie wymiaru sprawiedliwości od konieczności czasochłonnego rozpoznawania spraw. Co do zasady, sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych.
Jak wskazuje Paweł Wiśniewski w "Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym", postępowanie nakazowe może być przeprowadzone w sprawach podlegających rozpoznaniu w postępowaniu zwykłym, ale także w:
- sprawach z zakresu prawa pracy,
- sprawach gospodarczych oraz
- podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym.
Gdzie składać pozew?
Pozew z wnioskiem o rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym wnosi się do sądu właściwego rzeczowo na ogólnych zasadach.
W sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza stu tysięcy, właściwy jest więc sąd rejonowy, a gdy wartość przedmiotu sporu przekracza sto tysięcy, właściwy jest sąd okręgowy.
Co, gdy do pozwu nie dołączy się wymaganych dokumentów?
Jeżeli nie dołączono oryginału weksla lub czeku lub w treści pozwu nie zamieszczono oświadczenia o tym, czy roszczenie dochodzone pozwem powstało w związku z umową zawartą z konsumentem, przewodniczący wzywa powoda do ich złożenia do akt pod rygorem zwrotu pozwu na podstawie art. 130 k.p.c.
Niedołączenie do pozwu innych dokumentów wymienionych w art. 485 k.p.c. skutkuje jedynie niewydaniem przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.
Terminy do zaspokojenia roszczenia zasądzonego nakazem zapłaty bądź wniesienia środka zaskarżenia
Podstawowym terminem do zaspokojenia roszczenia zasądzonego nakazem zapłaty bądź wniesienia środka zaskarżenia jest termin 2-tygodniowy.
Jeśli doręczenie nakazu zapłaty miałoby nastąpić na terytorium Unii Europejskiej, ale poza granicami Polski, termin do zaspokojenia roszczenia zasądzonego nakazem zapłaty bądź wniesienia środka zaskarżenia wynosi miesiąc.
W sytuacji doręczenia nakazu zapłaty poza terytorium Unii Europejskiej, termin wynosi trzy miesiące od dnia doręczenia nakazu.
Z racji tego, że są to terminy ustawowe, nie podlegają modyfikacjom (nie podlegają przedłużeniu ani skróceniu na wniosek strony).
Jeżeli po wydaniu nakazu zapłaty okaże się, że doręczenie nakazu zapłaty ma nastąpić w miejscu, które uzasadnia oznaczenie innego terminu (np. na terenie UE, zamiast w Polsce), niż termin oznaczony w wydanym nakazie, sąd z urzędu wydaje postanowienie, którym zmienia nakaz w stosownym zakresie.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat samych procedur, zobacz krótki film opisujący tę kategorię dokumentów.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian w postępowaniach odrębnych? Zapraszamy do pobrania nagrania webinaru „Postępowania odrębne w KPC- uproszczone, nakazowe, upominawcze i EPU”. Mamy nadzieję, że szkolenie będzie cennym źródłem wiedzy, które pomoże zrozumieć nowe przepisy i ich zastosowanie. Pobierzesz je tutaj.
Senior Product Manager