Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym

07 sierpnia 2024

Postępowanie upominawcze może toczyć się w odniesieniu do postępowania zwykłego, uproszczonego, a także w zakresie prawa pracy i spraw gospodarczych. Czynności w postępowaniu upominawczym oprócz sądu, może wykonywać także referendarz sądowy. Procedura wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym ma co do zasady zastosowanie w sprawach o roszczenia pieniężne oraz w sprawach o świadczenie innych rzeczy zamiennych, jeśli nie zachodzą przesłanki do uznania, że wydanie nakazu zapłaty jest niedopuszczalne.

Polecamy zapoznać się z procedurą, opisującą krok po kroku proces wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

 

Wniesienie pozwu o roszczenie pieniężne do sądu

O tym, który sąd jest właściwy do rozpoznania sprawy decyduje wartość przedmiotu sporu. Jeśli ma ona wartość równą bądź mniejszą niż 100 tysięcy złotych właściwy rzeczowo jest sąd rejonowy, a w przypadku przekroczenia tej sumy sprawa toczy się przed sądem okręgowym.

Kiedy nasz pozew wpłynie do właściwego sądu, przewodniczący ma obowiązek sprawdzić czy pozew jest prawidłowy pod względem formalnym oraz czy została wniesiona opłata od pozwu w odpowiedniej wysokości.

Wymagania dla pozwu w postępowaniu upominawczym nie różnią się od tych dla zwykłego trybu postępowania. Pozew musi przede wszystkim mieć formę pisma procesowego, która została określona w art. 126 k.p.c., a także zawierać w treści odpowiednie elementy, narzucone przez art. 187 k.p.c..

Ponadto art. 128 (1) k.p.c. nakłada na profesjonalnego pełnomocnika wymóg wyraźnego wyodrębnienia oświadczeń, twierdzeń oraz wniosków, w tym wniosków dowodowych, w petitum pisma. Wnioski dowodowe, zgłoszone wyłącznie w uzasadnieniu, nie wywołują bowiem skutków, jakie ustawa wiąże ze zgłoszeniem ich przez stronę.

Jeśli ewentualne braki nie zostaną usunięte - przewodniczący wzywa do usunięcia braków, a kiedy pozew jest wnoszony przez profesjonalnego pełnomocnika, zwraca pismo bez wezwania do usunięcia braków.

 

Wydanie nakazu zapłaty

Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym nie jest zależne od woli (wniosku) powoda - jest to postępowanie obligatoryjne. Nakaz zapłaty powinien być wydawany w każdej sprawie, której przedmiotem jest roszczenie pieniężne, w której nie zachodzą przeszkody wskazane w art. 499 k.p.c .

Zgodnie z treścią tego przepisu negatywnymi przesłankami wydania nakazu zapłaty są:

  1. oczywista bezzasadność roszczenia
  2. istnienie wątpliwości co do stanu faktycznego
  3. fakt, że zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego.

Sąd bada przesłanki wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym na podstawie twierdzeń wskazanych w pozwie, co do zasady nie dokonując jeszcze oceny dowodów.

Kiedy sąd zdecyduje, że wydanie nakazu zapłaty jest w danej sprawie zasadne, przewodniczący zarządza doręczenie pozwu pozwanemu i wzywa go do złożenia odpowiedzi na pozew. Pozwany ma prawo wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty co do zasady w terminie dwóch tygodni od jego doręczenia. Powód z kolei, w celu ochrony swoich interesów, może wnieść o nadanie nakazowi zapłaty rygoru natychmiastowej wykonalności.

 

Skutki wydania nakazu zapłaty

Po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty lub nadaniu mu rygoru natychmiastowej wykonalności, powód może wnioskować o nadanie mu klauzuli wykonalności. Po nadaniu klauzuli, nakaz zapłaty staje się tytułem wykonawczym, co daje powodowi możliwość dochodzenia swojego roszczenia w drodze egzekucji.

 

Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym zostało przejrzyście opisane w procedurze autorstwa Pawła Wiśniewskiego.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian w postępowaniach odrębnych? Zapraszamy do pobrania nagrania webinaru „Postępowania odrębne w KPC- uproszczone, nakazowe, upominawcze i EPU”. Mamy nadzieję, że szkolenie będzie cennym źródłem wiedzy, które pomoże zrozumieć nowe przepisy i ich zastosowanie. Pobierzesz je tutaj.

Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym

Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym
Michalina Szabelska

Redakcja Publikacji Elektronicznych