TSUE o ograniczeniu dostępu do broni palnej
Czy wprowadzone przez UE ograniczenie dostępu do broni palnej jest zgodne z jej prawem - na takie pytanie odpowiedział właśnie Trybunał w Luksemburgu. Sprawa budziła zainteresowanie w Polsce nie tylko środowisk opowiadających się za jak najszerszą możliwością korzystania z broni palnej. Wziął w niej też udział rząd polski, który wsparł w sprawie skarżący rząd czeski.
Wyrok TSUE
W ubiegły wtorek, 3 grudnia, TSUE potwierdził w zapadłym na kanwie tej sprawy wyroku ważność unijnej dyrektywy 2017/853 ograniczającej dostęp do broni palnej. Można powiedzieć, że zwyciężyła w tym przypadku potrzeba walki z międzynarodowym terroryzmem i z poważną przestępczością oraz zachowanie bezpieczeństwa publicznego. Ustąpić musiały natomiast zasady swobodnego handlu na jednolitym rynku.
Znaczenie wyroku
W programie LEX Prawo Europejskie ukazało się właśnie omówienie tego orzeczenia:
- Ograniczenie dostępu do broni palnej jednak ważne, autorstwa dr. Radosława Maruszkina.
Autor analizuje w nim cztery zarzuty, które podniósł rząd czeski, tj.:
- naruszenia zasady przyznania,
- naruszenia zasady proporcjonalności,
- naruszenia zasady pewności prawa i ochrony uzasadnionych oczekiwań, i
- naruszenia zasady niedyskryminacji
oraz ustosunkowanie się do tych zarzutów Trybunału.
Autor uważa, że wykładnia dyrektywy, którą Trybunał zastosował w wyroku, może mieć znaczenie dla interpretacji implementujących dyrektywę przepisów krajowych w ramach skutku pośredniego prawa UE.
Ponadto, zdaniem autora orzeczenie ma charakter uniwersalny, gdyż zawiera w sobie cenne wskazówki na przyszłość dotyczące potencjalnych skutecznych przesłanek unieważnienia jakiegokolwiek aktu pochodnego prawa UE.
Jak znaleźć omówienie w programie LEX Prawo Europejskie?
Oczywiście najprościej jest kliknąć w link (zob. niżej). Nie mniej jednak zachęcamy do odnalezienia przedmiotowego omówienia również w nieco inny sposób, a gwarantujemy, że metoda ta przyniesie korzyści w postaci możliwości zaznajomienia się z nowymi ciekawymi dokumentami w programie.
Otóż, aby dotrzeć w programie do poszukiwanego omówienia konieczne jest najpierw przełączenie się z Pulpitu domyślnego na Pulpit europejski. W tym celu należy na Ekranie powitalnym programu w prawej górnej jego części kliknąć na ikonę MÓJ PULPIT i z rozwijanego menu wybrać opcję PULPIT EUROPEJSKI.
Przedmiotowego omówienia należy szukać w panelu zatytułowanym "NAJNOWSZE ORZECZNICTWO" usytuowanym w górnym rzędzie w prawym jego rogu. Panel ten zawiera krótkie omówienia do najnowszych, najbardziej istotnych, zdaniem Redakcji LEX, orzeczeń Trybunał Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Warto śledzić ten swoisty kanał informacji o orzecznictwie europejskim, gdyż przeglądanie go samemu na bieżąco jest niewątpliwie w związku z jego ilościami (w samym 2018 roku było to ponad 4.600 orzeczeń) bardzo czasochłonne.
A dla "leniwych" obiecany bezpośredni link do omówienia »
Rafał Bujalski
Product manager LEX Prawo Europejskie